jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۹۴۳۱   ۰۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۲۲:۰۰

مشاور عالی رئیس‌جمهور گفت: تصمیم رئیس‌جمهور در مورد تشکیل قطب سوم خودروسازی کشور بسیار جدی بوده و نظرشان این است که خودروسازان در فضایی کاملا رقابتی فعالیت کنند تا بازار رقابت سبب اصلاح کیفیت و کاهش قیمت‌ها شود.

به گزارش ایسنا، به گفته اکبر ترکان، در واقع نظر رئیس‌جمهور این است که غیر از دو خودروساز بزرگ فعلی، یک خودروسازی دیگر نیز راه‌اندازی شود و بتواند هم در بعد صادرات و هم در بعد تأمین نیاز داخل، فعالیت کند.

وی ادامه داد: با این وصف، مکان تأسیس قطب سوم را نیز در منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته‌ایم و می‌خواهیم با گرایش صادراتی، خودروسازی نیرومند ایجاد کنیم.

ترکان اضافه کرد: در این بین قرار نیست دولت، خود متولی «قطب سوم» باشد؛ چرا که این قطب از سوی بخش خصوصی راه‌اندازی خواهد شد و دولت نیز حمایت‌های لازم را در این مورد اعمال خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون مذاکراتی با بخش خصوصی انجام داده و از آنان خواسته‌ایم با خودروسازان مختلف دنیا مذاکره کنند و نتایج را در اختیار دولت قرار دهند. دولت نیز به بهترین پیشنهاد پاسخ مثبت داده و حمایت‌های لازم را نیز از آن انجام خواهد داد. مشاور عالی رئیس‌جمهور گفت: در این بین ما از فعالان بخش خصوصی خواسته‌ایم با خودروسازان اروپایی و آسیایی مذاکره کنند که در این راستا می‌توان به خودروسازان چینی و شرکت‌هایی مانند نیسان موتورز ژاپن و کیاموتورز کره اشاره کرد. ضمن آن‌که اروپایی‌ها نیز منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هستند.

به گفته ترکان، به هر حال آنها می‌خواهند مطمئن شوند که آیا اجازه سرمایه‌گذاری در ایران را خواهند داشت و آیا می‌توانند به آینده این سرمایه‌گذاری (با توجه به رابطه ایران و غرب) اطمینان کنند، اما اهداف راه‌اندازی قطب سوم خودروسازی مشخص است؛ یکی از اهداف مشخص، ایجاد خودروسازی صادرات محور است؛ یعنی هم بخشی از نیاز بازار داخل تأمین شود و هم محصولات این قطب، قابل عرضه و رقابت در بازارهای جهانی باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر