jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۹۹۱۵۳   ۰۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۴

یک روزنامه مخالف دولت آنکارا فاش کرد: گروهک تروریستی داعش در آستانه اشغال موصل، تحت حمایت سازمان اطلاعات ترکیه، نشست محرمانه ای در استانبول برگزار کرده است.

نشست محرمانه داعش در استانبول پیش ازحمله به موصل

روزنامه «آیدینلیک» امروز پنجشنبه در صفحه نخست خود با عنوان «نشست محرمانه داعش در استانبول» نوشت: در این نشست که 28 فوریه تا دوم مارس سال جاری میلادی (9تا 13 اسفند92) ادامه داشت، مسعود بارزانی نیز یک نماینده اعزام کرده بود.

این روزنامه می نویسد: به دنبال نشست محرمانه استانبول، در نشست دیگری در اردن که در اول ژوئن (11 خرداد) برگزار شد، تاریخ شروع عملیات داعش در عراق نیز قطعی شد.

آیدینلیک افزود: با افشای فرایند شکل گیری اقدامات خونین داعش در سوریه و عراق، از نیات حزب حاکم «آک» که چگونه به عنوان بخشی از یک توطئه بین المللی علیه این دوکشور قرار گرفته، نیز پرده برداشته می شود.

به نوشته این روزنامه، طرح عملیات تروریستی داعش در عراق و ایجاد یک سد «سنی» در مقابل «شیعیان» در نشست محرمانه استانبول، بررسی و تصویب شد. در این نشست نمایندگان گروه های حامی داعش تحت حمایت های امنیتی سازمان اطلاعات ترکیه (میت) در هتل گونن» در منطقه ینی بوسنا» استانبول گرد آمده بودند.

این روزنامه می افزاید: تحقیقات انجام شده نشان می دهد این نشست با اطلاع ترکیه، عربستان و اردن و با اقدام حزب حاکم آک در استانبول تشکیل شده است.

آیدینلیک با اشاره به اینکه مصادف بودن این نشست با نشست ترکمن های سوریه در همین هتل موجب افشا شدن نشست داعش در استانبول شد، نوشت: در این نشست از گروههای افراطی سنی از جمله مسئول اطلاعاتی اردن، از مسئولان سابق حزب بعث عراق، عوامل جماعت نقشبندی، سازمان تروریستی جیش المجاهدین، انصار الاسلام، جیش انصار السن، جیش الطایفه منصور، جیش الاسلامی و شورای انصار التوحید شرکت کرده بودند. بارزانی نیز یک نماینده از سازمان اطلاعات کردها را به این نشست اعزام کرده بود.

آیدینلیک مدعی شد: اطلاعات بدست آمده نشان می دهد نوری المالکی نیز پیشتر از برگزاری چنین نشستی در استانبول با خبر شده و تهران را در جریان امر گذاشته بود. مالکی خواسته بود که به نوعی اقلیم کردستان عراق را از قرار گرفتن در حلقه یک توطئه بین المللی علیه دولت مرکزی آن کشور برحذر دارد.

آیدینلیک ادعا کرد: برغم تلاش های تهران و واسطه کردن احمد چلبی از مخالفان صدام حسین، بارزانی ترجیح داد که در داخل این توطئه بین المللی جای گیرد.

این روزنامه می افزاید: با پیش روی داعش در عراق، نیروهای حامی این گروهک در 16 جولای (25 تیر)، نشستی را در اردن برگزار کردند. در این نشست بیش از 300 تن از حامیان داعش شرکت داشتند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها