jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۸۵۶۶   ۳۱ تير ۱۳۹۳  |  ۲۱:۴۹

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام آخرین وضع بازار مسکن، از کاهش قیمت مسکن در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبه‌رو شود اما معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالانه نخواهد بود.

حامد مظاهریان در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: تعداد مبایعه‌نامه‌ها در ماه جاری نسبت به ماه قبل حدود 25 درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده تاثیر ماه مبارک رمضان بر معاملات بازار مسکن است. وی با بیان این‌که مردم جابه‌جایی‌ها را به ماه‌های بعد موکول کرده‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در مرداد و شهریور با افزایش مراجعه متقاضیان برای خرید مسکن، کاهش تعداد مبایعه‌نامه‌ها جبران شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که قیمت مسکن هم در یک ماه اخیر با کاهش 1.3 درصدی روبه‌رو بوده است، افزود: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبه‌رو شود اما باز هم معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالانه نخواهد بود.

مظاهریان با اشاره به کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سه ماهه ابتدای امسال، بیان کرد: در سه ماهه ابتدای امسال صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران با 53 درصد کاهش روبه‌رو بوده است، ضمن آن‌که این رقم در کل کشور 25.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد. وی تصریح کرد: این ارقام نشان دهنده این است که سرمایه‌گذاری کمتری در بخش مسکن صورت می‌گیرد که این موضوع هم ناشی از تعداد کم خریداران در این بازار و کاهش قدرت خرید مردم است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که سرمایه‌گذاری کمتر، یک عامل منفی در بازار مسکن به شمار می‌رود، اظهار کرد: اما جنبه مثبت این موضوع این است که فقط خریداران واقعی در بازار مسکن حضور دارند و دلالان و سفته بازان از بازار حذف شده‌اند.

مظاهریان با اشاره به این‌که بازار اجاره‌بها هم در این مدت آرام بوده است، بیان کرد: پیش‌بینی بازار مسکن برای سال آینده زود است؛ به دلیل این‌که شاخص‌های زیادی بر قیمت نهایی مسکن تاثیر می‌گذارد.وی افزود: وضع اقتصاد کلان مانند تورم، بازار ارز و اتفاقاتی که در بازارهای موازی مانند بورس می‌افتد و حتی سیاستگذاری بانک مرکزی می‌تواند نقش موثری را در آینده بازار مسکن ایفا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر