jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۶۸۵۹   ۲۵ تير ۱۳۹۳  |  ۲۲:۲۱

وزیر اقتصاد درجلسه سخنگوی دولت گفت : دولت مقابله با تورم از طریق تثبیت قیمت‌ها را دنبال نمی‌کند.

علی طیب‌نیا اظهار کرد: دولت و سیاست‌های اقتصادی دولت به دنبال تثبیت قیمت‌ها برای مقابله با تورم نیست، البته در همه جای دنیا پذیرفته است اگر صنعتی تحت شرایط انحصاری اداره می‌شود، باید انحصارگر تنظیم شود و در همین ارتباط یکی از وظایف شورای رقابت رسیدگی به این مساله است.

وی افزود: آنجا که کالا مشمول دریافت یارانه است و جایی که یک کالا به صورت انحصاری اداره می‌شود باید منافع مصرف کنندگان تأمین شود.

وی در جواب پرسشی در مورد بسته خروج از رکود، گفت: از زمانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمده است با مشکلات کم‌نظیری از جمله تورم نقطه به نقطه 45 درصدی و نرخ رشد منفی 6‌/‌8 مواجه بوده است و علیرغم تحریم‌ها و فشارهای موجود شاهدیم تورم به زیر 15 درصد کاهش یافت و دولت همچنان سیاست‌های خود را برای مقابله با تورم ادامه می‌دهد تا ان‌شاءالله شاهد تورم
یک رقمی باشیم.

وزیر اقتصاد با بیان این‌که در تهیه بسته خروج از رکود این هدف را دنبال می‌کنیم که مجموعه سیاست‌ها برای مقابله با رکود هدف مقابله با تورم را تحت تاثیر قرار ندهد، خاطرنشان کرد:‌ خط قرمزهایی مطرح شده است مبنی بر این‌که نباید متوسل به منابع پولی بانک مرکزی شویم. همچنین برقراری ثبات در بازارهای کالا، ارز و پول از مواردی است که پیش‌نیاز خروج از رکود است پس دولت در این زمینه اقدامات متمرکزی را انجام داده است و توفیقاتی را برای ثبات نرخ ارز به دست آورده است و در همین ارتباط نیز مساله نرخ سودها به طور جدی در دستور کار بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است.

طیب نیا با بیان این‌که مطابق فرمایش رهبر معظم انقلاب در برنامه‌ریزی سیاست‌های بسته خروج از این رکود با فرض بر این‌که تحریم‌ها ادامه خواهد داشت تصمیم‌گیری کرده‌ایم، گفت: اگرچه امیدواریم تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ما برداشته شود اما ما اصل را بر این گذاشته‌ایم که تحریم‌ها ادامه دارد و سیاست‌هایمان را با فرض این موضوع برنامه‌ریزی کرده‌ایم همان‌طور که آنچه تا به حال به دست آمده در شرایط تحریم بوده است و ما در این شرایط نرخ تورم را از 45 درصد به زیر 15 درصد رساندیم و دولت در عین تحریم‌ها توانسته است به توفیقات خوبی دست پیدا کند و از جمله در سه ماه اول سال شاهد رونق اقتصادی خوبی در برخی حوزه‌های اقتصادی حتی تا حدود نرخ رشد بالای 90 درصد بودیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر