jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۶۹۶۵۹۷ ۲۵ تير ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۸

سفر گروه سازنده سریال شهید چمران که به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان به سفارش مرکز سیمافیلم ساخته می‌شود، به چند کشور خارجی آغاز شد.

سفرهای تحقیقاتی شهید چمران آغاز شد

فیلمنامه سریال شهید چمران به سرپرستی جلیل سامان از سوی یک گروه ده نفره در حال نگارش است و همزمان با نگارش فیلمنامه، سفرهای خارجی برای انجام تحقیقات و انتخاب لوکیشن‌ها در حال انجام است.

همچنین تاکنون علاوه بر منابع مکتوب، بیش از 300 لوح فشرده از مصاحبه‌های همرزمان این شهید در ایران و مقاومت اسلامی لبنان مورد بررسی قرار گرفته است.

شهید چمران از شخصیت‌های برجسته انقلاب اسلامی است که دانش‌آموخته دکترای رشته پلاسمای فیزیک در آمریکا بوده و مدتی نیز در آزمایشگاه‌های بل و همچنین آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا فعالیت می‌کرد.

شهید چمران با وقوع انقلاب اسلامی به کشور بازگشت و با شروع جنگ تحمیلی ستاد جنگ‌های نامنظم را در اهواز بنیانگذاری کرد. از دیگر کارهای مهم وی ایجاد هماهنگی بین نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند. مصطفی چمران در سی و یکم خرداد ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه ـ سوسنگرد شهید شد.

با توجه به این‌که بخش‌هایی از زندگی شهید چمران در آمریکا و لبنان بوده، تقریبا 40 درصد از تصویربرداری سریال شهید چمران در لبنان انجام خواهد شد، اما هنوز مشخص نیست که بخش‌های مربوط به آمریکا در کدام کشور تصویربرداری خواهد شد.

سریال شهید چمران در 24 قسمت طراحی شده که شامل کودکی وی تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، اما به احتمال زیاد، تعداد قسمت‌های مجموعه به 36 قسمت افزایش می‌یابد و دوره جنگ تحمیلی تا شهادت دکتر چمران نیز در این سریال به تصویر کشیده خواهد شد.

بازیگرانی برای نقش اول سریال انتخاب شده‌اند، اما هنوز قطعی نشده است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سه یا چهار بازیگر نقش دکتر چمران در دوره‌های کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی را بازی خواهند کرد. در این باره با بازیگرانی صحبت شده که بعضی‌ از آنها در تئاتر مشغول هستند و در انتخاب آنها شباهت ظاهری به دکتر چمران نیز اهمیت دارد. از این‌رو بازیگران نقش دکتر چمران حتما معروف و شناخته شده نیستند.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مرکز سیما‌فیلم، سریال شهید چمران از جمله آثاری است که تصویربرداری آن حتما در سال‌جاری آغاز خواهد شد و به همین سبب تا ابتدای فصل پاییز هم بازیگران این سریال انتخاب خواهند شد و هم پیش‌تولید و نگارش به مرحله نهایی می‌رسد. (روابط عمومی سیما فیلم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر