وزیر امور اقتصادی و دارایی بازگشت کشور به شرایط اقتصاد نفتی را حتی در صورت رفع تحریم‌ها، منتفی دانست و گفت: منشأ اصلی پایین بودن نرخ رشد اقتصادی کشور و نوسانات آن، تکیه بر درآمدهای نفتی است.
کد خبر: ۶۹۵۰۸۹

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا دیروز در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران افزود: اعمال تحریم های غیرمنصفانه نسبت به ایران، با وجود وارد آوردن فشار و ایجاد تنگنا برای فعالیت های اقتصادی، این حسن را هم داشت که میزان آسیب پذیری اقتصاد کشور از ناحیه وابستگی به درآمدهای نفتی و نیز روش های جایگزین این درآمدها را به ما نشان داد.

وی تصریح کرد: مسلما اگر این تحریم ها برطرف هم بشود، دیگر بنا نداریم از درآمدهای نفتی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور استفاده کنیم.

طیب نیا با اشاره به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: این سیاست ها مبنای کار دولت و قوای حاکمه، و هدف اصلی آن، دستیابی به رشد مستمر، پایدار، انعطاف پذیر، درونزا و برون نگر است.

وی افزود:گر چه رشد مورد نظر اقتصاد مقاومتی، درونز است، اما در عین حال برون نگر نیز هست و این نکته ای است که مقام معظم رهبری در جریان دیدار بنده با ایشان، مورد تاکید قرار دادند و اظهار داشتند که باید از ظرفیت های موجود در عرصه بین الملل استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد یادآور شد: البته استفاده از ظرفیت های عرصه بین الملل تنها به معنی تامین مالی نیست، بلکه توسعه صادرات و حضور موثر در عرصه رقابتی اقتصاد جهانی اهمیت بسیار بیشتری از این موضوع دارد، زیرا شرط اصلی باقی ماندن در بازار صادرات، بهبود کیفیت، افزایش بهره وری و کاهش هزینه تولید است.

طیب نیا افزود: اگر هنوز شاخص بهره وری در کشور ما پایین است و چندان رقابت پذیر نیستیم، به خاطر اعمال سیاست جایگزینی واردات در سال های گذشته است، در حالی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی، رشد صادرات، آن هم به عنوان یک هدف میان مدت به منظور دستیابی به رشد بالای اقتصادی در آینده است.

وی ادامه داد گر چه اعمال تحریم های خارجی زمینه ساز شوک کمبود عرضه در کشور شده است، اما ما با شکل کاهش تقاضا نیز مواجه هستیم و هم مصرف بخش خصوصی و هم بخش دولتی در دو سال گذشته کاهش چشمگیری داشته که این خود از عوامل مهم بروز رکود است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای خروج از رکود، باید هم جانب عرضه و هم تقاضا را تقویت کنیم، اظهار کرد: تقویت صادرات به کشورهای منطقه، اقدام مناسبی است که می تواند موجب خروج از رکود شود.

طیب نیا گفت: خوشبختانه بستر این کار در کشورهای همسایه از جمله عراق کاملا مهیا ست؛ به ویژه که این کشور بتازگی، همه محدودیت های صادراتی کشورمان را نیز لغو کرده و متقاضی واردات انواع کالا و خدمات، به ویژه خدمات فنی مهندسی از ایران است.

وی با بیان اینکه نشانه های رشد و خروج اقتصاد کشور از رکود مشاهده می شود، رشد 90 درصدی تولیدات صنعت خودرو سازی و رشد محسوس صنعت نفت و پتروشیمی را از جمله مصادیق این امر ذکر کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها