jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۳۴۱۷ ۱۷ تير ۱۳۹۳  |  ۱۰:۲۷

وزرای خارجه 1+5 جمعه در وین جمع می‌شوند

خبررسانی‌ گفت‌وگوهای وین همچنان بر اساس منابع آگاه

فضای سکوت و بی‌خبری گفت‌وگوهای هسته‌ای باعث شده است تا خبرنگاران و رسانه‌های حاضر در وین به خبررسانی از طریق «منبع آگاه یا گفته می‌شود گمانه زنی‌ها حاکی است» رو آورند.

خبررسانی‌ گفت‌وگوهای وین همچنان بر اساس منابع آگاه

در چند روز گذشته بیشترین اخبار از سوی همین منابع منتشر شده است و البته صحت و سقم آن هم روشن نیست اما در تازه‌ترین خبری که درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای منتشر شده شینهوا خبر داده است که وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک قرار است روز جمعه در وین برای پیشبرد آخرین دور مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شین هوا، آخرین دور مذاکرات در باره برنامه هسته‌ای ایران در گفتگوهای هفته‌ اول پیشرفت کمی داشت و اختلافات اساسی همچنان حل نشده باقی مانده است.

منبعی دیپلماتیک به گفت : ممکن است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار برنامه‌ریزی‌شده‌اش از چین به نشست وزیران امور خارجه پنج به علاوه یک بپیوندد.

با این حال، به غیر از کری، در حال حاضر مشخص نیست کدام کشورها در نشست روز جمعه وزیران امور خارجه شرکت می کنند.

این دور از مذاکرات، آخرین فرصت برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران قبل از 20 ژوییه (29 تیر)، تاریخ سررسید دوره شش ماهه اجرای توافقنامه موقت ژنو که نوامبر 2013 امضاء شد، تلقی می شود.

پنجمین دور مذاکرات که 20 ژوئن (30 خرداد) در وین به پایان رسید به برخی پیشرفت‌ها در تدوین چارچوبی برای توافقنامه نهایی منجر شد با این حال اختلافات بر سر برخی موضوعات همچنان پابرجاست.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد به سانتریفوژهای بیشتری برای تولید اورانیوم بیشتر و تأمین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای بیشتر نیاز دارد.

ایران همچنین برچیدن کامل مجازات‌های بین المللی و به ویژه تحریم نفتی را که منابع حیاتی برای اقتصاد این کشور را تحلیل برده، خواستار است.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 در ژنو به یک توافق اولیه دست یافتند که بر اساس آن ایران متعهد شد در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای اش را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورد.

ایران و پنج به علاوه یک شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا) به علاوه آلمان، مذاکراتی را از دوم ژوییه (11 تیر) در وین به منظور دستیابی به توافقی جامع برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران پیش از موعد 20 ژوییه که توافقنامه موقت شش ماه به پایان می رسد، آغاز کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر