jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۳۴۱۷ ۱۷ تير ۱۳۹۳  |  ۱۰:۲۷

وزرای خارجه 1+5 جمعه در وین جمع می‌شوند

خبررسانی‌ گفت‌وگوهای وین همچنان بر اساس منابع آگاه

فضای سکوت و بی‌خبری گفت‌وگوهای هسته‌ای باعث شده است تا خبرنگاران و رسانه‌های حاضر در وین به خبررسانی از طریق «منبع آگاه یا گفته می‌شود گمانه زنی‌ها حاکی است» رو آورند.

خبررسانی‌ گفت‌وگوهای وین همچنان بر اساس منابع آگاه

در چند روز گذشته بیشترین اخبار از سوی همین منابع منتشر شده است و البته صحت و سقم آن هم روشن نیست اما در تازه‌ترین خبری که درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای منتشر شده شینهوا خبر داده است که وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک قرار است روز جمعه در وین برای پیشبرد آخرین دور مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شین هوا، آخرین دور مذاکرات در باره برنامه هسته‌ای ایران در گفتگوهای هفته‌ اول پیشرفت کمی داشت و اختلافات اساسی همچنان حل نشده باقی مانده است.

منبعی دیپلماتیک به گفت : ممکن است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار برنامه‌ریزی‌شده‌اش از چین به نشست وزیران امور خارجه پنج به علاوه یک بپیوندد.

با این حال، به غیر از کری، در حال حاضر مشخص نیست کدام کشورها در نشست روز جمعه وزیران امور خارجه شرکت می کنند.

این دور از مذاکرات، آخرین فرصت برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران قبل از 20 ژوییه (29 تیر)، تاریخ سررسید دوره شش ماهه اجرای توافقنامه موقت ژنو که نوامبر 2013 امضاء شد، تلقی می شود.

پنجمین دور مذاکرات که 20 ژوئن (30 خرداد) در وین به پایان رسید به برخی پیشرفت‌ها در تدوین چارچوبی برای توافقنامه نهایی منجر شد با این حال اختلافات بر سر برخی موضوعات همچنان پابرجاست.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد به سانتریفوژهای بیشتری برای تولید اورانیوم بیشتر و تأمین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای بیشتر نیاز دارد.

ایران همچنین برچیدن کامل مجازات‌های بین المللی و به ویژه تحریم نفتی را که منابع حیاتی برای اقتصاد این کشور را تحلیل برده، خواستار است.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 در ژنو به یک توافق اولیه دست یافتند که بر اساس آن ایران متعهد شد در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای اش را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورد.

ایران و پنج به علاوه یک شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا) به علاوه آلمان، مذاکراتی را از دوم ژوییه (11 تیر) در وین به منظور دستیابی به توافقی جامع برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران پیش از موعد 20 ژوییه که توافقنامه موقت شش ماه به پایان می رسد، آغاز کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر