گرمای هوا به همراه افزایش ترافیک، استفاده از موتور‌سیکلت را به نسبت خودرو افزایش داده و البته بازارش را هم گرم کرده است

گرما، هوس موتورسواری و بازاری‌ که داغ می‌شود

با فرارسیدن تابستان و گرم شدن هوا، یکی از بازارهایی که رونق بسیار خوبی دارد، بازار خرید و فروش موتورسیکلت به‌عنوان وسیله حمل و نقلی سریع در کلانشهرهایی مثل تهران با ترافیک سنگین است.
کد خبر: ۶۸۸۴۹۶

بارها اتفاق افتاده که وقتی در ترافیک سنگین اتوبان‌ها و خیابان‌های تهران گرفتار شده‌اید، از زمین و زمان گلایه می‌کنید که ناگهان صدای حرکت موتورسیکلتی شما را به فکر فرو می برد که چرا من هم یکی از اینها نداشته باشم؟ چرا من هم در این گرما و جنب و جوش تابستانی تک‌چرخ نزنم؟!

پرسشی که ناخودآگاه شما را به سمت بازار خرید و فروش این دوچرخ موتوردار محبوب پیر و جوان یعنی میدان رازی (گمرک) تهران هدایت می‌کند.

هرچند موتورسیکلت در همه شهرها و روستاها بازاری مخصوص به خود دارد، اما ظاهرا این بازار موتورسیکلت پایتخت است که یکه‌تاز میدان است.

به هر حال اگر برای خرید یکی از این نوع وسیله نقلیه راهی بازار شده باشید، در این بازار مکاره با دیدن انواع و اقسام موتورسیکلت‌ها خواه، ناخواه میان دوراهی انتخاب قرار می‌گیرید و این دقیقا نکته‌ای است که بازار جام‌جم قصد بررسی آن را دارد تا شما به‌عنوان خریداری غیر‌حرفه‌ای بتوانید با توجه به نیاز و بودجه‌تان بهترین موتورسیکلت را انتخاب کرده و از سواری آن، البته با رعایت نکات ایمنی لذت ببرید.

هدفتان را مشخص کنید

هم‌اکنون بیشترین خریداران موتورسیکلت در بازار ایران کسانی هستند که به نوعی قصد استفاده اقتصادی از آن دارند، حال به‌عنوان پیک موتوری یا این‌که وسیله‌ نقلیه‌ای برای رسیدن به محل کسب و کار خود، اما هستند افرادی هم که از روی علاقه و البته تفریح، روانه بازار خرید موتورسیکلت می‌شوند. بنابراین می‌توان موتورسیکلت‌های بازار کشورمان را به دو گروه شهری و اسپرت تقسیم‌بندی کرد که ظاهرا بازار شهری‌ها بسیار پررونق‌تر است، اما اسپرت‌فروش‌ها هم بازار خوبی را تجربه می‌کنند، چون با اعداد و ارقام بالاتری سروکار دارند.

به هر حال جزو هر گروه از خریداران که باشید، بهترین نقطه شروع برای انتخاب گزینه بهتر این است که نیاز خودتان در این زمینه را مشخص کنید چون با توجه به دسته‌بندی و تنوع موجود در بازار اگر بدون هدف اقدام به خرید کنید ممکن است دچار سردرگمی شوید.

به‌عنوان مثال اگر به‌عنوان پیک موتوری قصد خرید دارید، بدون تردید برندی که دارای هزینه نگهداری پایین است، برای شما مناسب خواهد بود و اگر اهل استفاده تفریحی از این وسیله دوچرخ هستید ناخودآگاه به دنبال زیبایی و شتاب البته بدون کلاچ خواهید رفت. پس به یاد داشته باشید ابتدا هدف از خرید موتورسیکلت را کاملا برای خود مشخص کنید تا در هزارتوی انواع و اقسام برندهای موجود بازار گرفتار نشده و انتخاب اشتباه نکنید.

کلاچ‌دار یا بدون‌کلاچ؛ مساله این است؟

همراه با روند افزایشی استفاده از موتورسیکلت به‌عنوان وسیله نقلیه‌ای اقتصادی در برخی کشورها مثل ایران و رهایی از ترافیک‌های خسته‌کننده، برندهای متفاوتی تولید و به بازار مصرف ارسال می‌شوند، بنابراین به همین دلیل گزینه‌های متفاوتی با کارایی‌های متفاوت مقابل خریداران قرار گرفته است. یکی از عمده‌ترین گزینه‌ها بحث تعویض دنده در موتورسیکلت‌هاست که گروهی اعتقاد دارند موتورسیکلت‌های بدون کلاچ بهتر از کلاچ‌دارهاست، اما این موضوع به عقیده کارشناسان دقیقا به نوع استفاده کاربر موتورسیکلت بستگی خواهد داشت.

به طور کلی کسانی که از موتورسیکلت به‌عنوان وسیله کسب درآمد استفاده می‌کنند، به دنبال کیفیت و البته استحکام و کم‌هزینه بودن این وسیله هستند که طبیعتا موتورهای کلاچ‌دار را به دلیل قدرت بالاتر و البته اطمینان بیشتر انتخاب می‌کنند، اما آنهایی که از این وسیله بیشتر برای رسیدن به محل کار یا خرید روزانه استفاده می‌کنند، بیشتر گرایش به بدون ‌کلاچ‌ها دارند چون کارشناسان این گروه را استفاده‌کننده‌های حرفه‌ای از موتورسیکلت نمی‌دانند.

با این حال یکی از معایب بزرگ موتورسیکلت‌های محبوب بدون کلاچ در بازار ایران، حجم پایین باک بنزین آنهاست که همین موضوع باعث شده افرادی که به صورت حرفه‌ای به این نوع از وسیله نقلیه نگاه می‌کنند از خریدش منصرف شوند، هرچند واقعا نمی‌توان از هزینه نگهداری این گروه نیز چشم‌پوشی کرد.

هندی‌های محبوب ایران

شاید با نگاهی ساده به خیابان‌های ایران، تصور کنید یکی از اعضای خانواده هوندا 125CG پرفروش‌ترین موتورسیکلت بازار است یا ارزان‌ترین موتورسیکلت بازار چنین عنوانی را نیز به خود اختصاص داده است، اما واقعیت این‌گونه نیست چون برخلاف تصور شما این‌بار هندی‌ها هستند که بازار مـــــوتورسیکلـــت کشورمان را به دست گرفته و یکه‌تاز میدان شده‌اند. کمپانی TVS هند با مدلROCKZ که طرحی مشابه WAVE هونداست، با وجود قیمت بالا پرفروش‌ترین موتورسیکلت کنونی بازار ایران به حساب می‌آید.

پس از ROCKZ، طرح جدید آپاچی که بتازگی به بازار ایران نیز عرضه شده است، به‌عنوان دومین موتورسیکلت پرفروش بازار شناخته می‌شود و جالب اینجاست که آپاچی نیز محصولی از کمپانی TVS هندوستان است، از این‌رو کاملا پیداست کهTVS چه موقعیتی در بازار ایران دارد.

به دنبال ارزان‌ها نباشید

بزرگ‌ترین اشتباه میان بسیاری از خریداران این است که دنبال خرید موتورسیکلت ارزانقیمت هستند، بخصوص کسانی که برای کسب درآمد به موتورسیکلت روی می‌آورند، اما لازم به یادآوری است که متاسفانه با توجه به رونق بازار فروش این‌گونه موتورسیکلت‌ها، سازندگان از کیفیت بسیاری از قطعات آن کاسته و حتی درباره تامین قطعات یدکی نیز هیچ ارتقای کیفیتی نداده‌اند، چون تصور می‌کنند بازارشان همیشه داغ است، بنابراین اگر هنوز به فروشنده سفارش نداده‌اید دست نگه دارید و دوباره کمی فکر کنید چون با سفارش موتورسیکلت ارزانقیمت خودتان را درگیر خواهید کرد و درواقع بیشتر اوقات باید در تعمیرگاه باشید تا ترک موتورسیکلت‌تان.

کیفیت قطعات

حالا نوبت به کیفیت قطعات موتورسیکلت مورد نظر شما رسیده که باید بیش از اندازه به آن توجه داشته باشید. اگر جزو حرفه‌ای‌های موتورسیکلت نیستید باید بدانید قطعاتی مثل ترمزها، شاسی، لوله اگزوز، زنجیر و دنده خورشیدی، فنربندی، نوع پوسته موتور و قطعات داخلی آن، لاستیک‌ها و در نهایت بلبرینگ‌ها جزو قطعات اصلی و مهم این وسیله نقلیه هستند، بنابراین هنگام خرید باید به این وسایل توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید از سواری خود لذت ببرید.

به‌عنوان مثال در ترمزها به ضخامت دیسک‌ها برای ترمزهای دیسکی و کیفیت کاسه ترمز برای آنهایی که ترمزهای کاسه‌ای دارند، خوب توجه کنید. همچنین مهم‌ترین نکته را باید در اتصالات شاسی جویا باشید و از استحکام آن اطمینان حاصل کنید. از سوی دیگر اگر موتورسواری نرم و بدون خستگی را جویا هستید به سیستم فنرکشی و کمک فنرهای برند مورد نظرتان نیز دقت ویژه داشته باشید.

گارانتی را جدی بگیرید

جزو هر گروه از مصرف‌کنندگان که هستید و هنوز برند مورد نظرتان را انتخاب نکرده‌اید به این نکته توجه داشته باشید که موتورسیکلت وسیله‌ای مصرفی و دارای هزینه‌های جانبی و نگهداری است، بنابراین حالا که قصد خرید موتوری صفر کیلومتر را دارید، ابتدا به خدمات پس از فروش و خوشنامی کارخانه سازنده آن توجه کنید و پس از آن به شرایط گارانتی خود فکر کنید تا با این خرید بتوانید با اطمینان برانید، نه این‌که دائم معطل کوچه و خیابان برای یافتن قطعات مورد نیازتان باشید.

حداکثر سرعت 120 کیلومتر را فراموش نکنید

با توجه به قوانین نیروی انتظامی درباره نحوه استفاده از موتورسیکلت و البته پلاک کردن آنها هر نوع موتورسیکلتی که بتواند سریع‌تر از 120 کیلومتر در ساعت حرکت کند، هرگز مجاز به تردد داخل شهرها نیست و باید در جاده‌ها یا پیست‌های موتورسواری از آن استفاده شود. بنابراین اگر برای استفاده‌های شهری قصد خرید دارید و عشق سرعت هستید با دیدن عددهای روی صفحه کیلومتر هرگز عجله نکنید، چون در محدوده شهری نمی‌توانید از این وسیله لذت ببرید.

مراقب دست دوم‌ها باشید

باتوجه به نکات بالا و البته حساب بانکی‌تان اگر علاقه‌مند به خرید از بازار دست دوم فروشی موتورسیکلت هستید، بدنیست بدانید گرچه این کار کمی اقتـصادی‌تر به نظر می‌رسد، اما باید از فوت و فن انتخاب بهترین گزینه نیز سررشته داشته باشید، چون در این بازار اتفاقات و البته مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند باعث دردسرهایی شود.

نکاتی که درباره این موضوع باید به آنها خوب توجه کنید، به این ترتیب هستند:

1 ـ موتورسیکلت‌های دوزمانه تعویض پلاک نمی‌شوند.

2 ـ موتورسیکلت‌هایی با سن بالاتر از ده سال از نظر راهنمایی و رانندگی غیرقابل استفاده هستند.

3 ـ بیمه‌نامه موتورسیکلت را خوب بررسی کنید و از صحت و مدت زمان اعتبارش آگاه شوید.

4 ـ حتی اگر جزو حرفه‌ای‌‌ها نباشید با نگاهی کلی به موتورسیکلت متوجه اوضاع و احوالش خواهید شد.

5 ـ به رنگ بدنه باک خوب دقت کنید که یک دست بوده و دستکاری نشده باشد.

6 ـ به جوش‌های شاسی توجه داشته باشید که مبادا دوباره جوش داده شده باشد. این مورد با توجه به تغییر رنگ و نوع آبکاری بدنه کاملا قابل شناسایی است.

7 ـ توجه کنید زیاد به کیلومتر موتورسیکلت نمی‌توان اعتماد کرد، چون براحتی قابل دستکاری است.

8 ـ از فروشگاه معتبر خرید کرده و حتما فاکتور رسمی همراه با مهر و امضاء دریافت کنید.

9 ـ از اصالت سند و مدارک موتورسیکلت مطمئن شوید.

10 ـ حتما مشخصات صاحب قبلی را با داشتن مدارک کافی از نظر قانونی دریافت کنید و از میزان خلافی موتورسیکلت آگاه شوید.

11 ـ به موتورسیکلت‌هایی که تیونینگ شده‌اند هرگز اعتماد نکنید، چون در بهترین شرایط دچار دردسرهای نگهداری از آنها خواهید شد.

متوسط قیمت برخی انواع موتورسیکلت‌

اگر اهل موتورسواری باشید و با توجه به رعایت قوانین بخواهید هیجان راندن این وسیله را تجربه کنید بد نیست بدانید قیمت این وسیله نقلیه معمولا با توجه به حجم موتور آن از حدود یک میلیون و 200 هـــزار تومان تا 125 میلیون تومان تعیین می‌شود.

قیمت برخی از موتورهای لوکس

عماد عزتی‌ / ‌جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها