jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۶۸۴۰۹۹   ۲۵ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۲

نشست خبری دیروز رئیس‌جمهور فارغ از مباحث مهمی که از سوی حسن روحانی درباره موضوعات منطقه‌ای و مذاکرات هسته‌ای مطرح شد، از ابعاد دیگری نیز اهمیت داشت که شاید یکی از آنها فضای حاکم بر این نشست خبری بود.

روز سوالات میانه و پاسخ‌های شفاف

در هفته‌های اخیر بارها نسبت به عملکرد برخی رسانه‌ها در قبال دولت، انتقادهایی مطرح شده و در نهان و آشکار، بعضی مسئولان به رسانه‌ها متذکر شده‌اند که در نقد دولت، جانب انصاف را رعایت و از تخریب دولت خودداری کنند.

نشست‌های خبری روسای جمهور نیز معمولا یکی از جاهایی است که رسانه‌های منتقد دولت در قالب سوال و از تریبونی که برد زیادی دارد، مواضع خود را در مورد عملکرد دولت بیان می‌کنند و برخی سیاست‌های قوه مجریه را که به مذاقشان سازگار نیست، به نقد می‌کشند.

اما در نشست خبری دیروز خبری از این حرف‌ها نبود و حتی رسانه‌هایی که تا چندی قبل از هیچ فرصتی برای نقد تند‌و‌تیز دولت صرف‌نظر نمی‌کردند با سوالاتی معمولی و متعادل، نشان دادند پیام‌های اخیر را دریافت کرده‌اند.

برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب هم گاهی در چنین نشست‌هایی، درخواست‌های عجیب و غریب مطرح می‌کنند، اما آنها نیز دیروز معتدل‌تر به نظر می‌رسیدند و ظاهرا در این مقطع، پیام اعتدال حالا به هر نحوی که شده به همه رسیده است.

نشست خبری رئیس‌جمهور، حاشیه‌هایی هم داشت که یکی از آنها نظم و ترتیب بیشتر نسبت به نشست‌های قبلی بود که مصداق آن را می‌شد در رایانه‌هایی که در ورودی سالن برای ثبت‌نام خبرنگاران قرار داده شده بود دید. اما این نظم و انضباط باعث نشده بود که شاهد برخی اتفاقاتی که معمولا در چنین مراسمی می‌افتد، نباشیم.

یکی از این اتفاقات بارز، درج اشتباه تاریخ میلادی روی بنری بود، پشت جایگاه رئیس‌جمهور قرار گرفته بود به طوری که به جای ماه ژوئن، جولای نوشته بود و دست‌اندرکاران مراسم به محض اطلاع از این اتفاق و پیش از ورود رئیس‌جمهور درصدد اصلاح آن برآمدند.

این اصلاح هم در فرآیندی خاص انجام شد: ابتدا چند نفر از دست‌اندرکاران جلوی بنر جمع شدند و صحنه را به گونه‌ای ترتیب دادند که گویی بحث داغی میان آنها در جریان است و فرد دیگری در پشت این حائل انسانی ابتدا به پاک کردن تاریخ اشتباه قبلی سپس تصحیح آن اقدام کرد که هیچ‌کس هم متوجه آن نشد.

اما نشست خبری دیروز، نشستی بود که متن آن بر چنین حاشیه‌های کوچک و کم‌اهمیتی غلبه داشت و این نوید را می‌داد که می‌توان اندکی معتدل‌ و منصفانه‌تر به مسائل نگریست.

حسین نیک‌پور - دبیر گروه سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

رشد جامعه از مسیر  رای  می‌گذرد

رشد جامعه از مسیر رای می‌گذرد

نظام جمهوری اسلامی از دو رکن اسلامیت و جمهوریت تشکیل‌شده و انتخابات نشان‌دهنده اعمال اراده مردم است بر همین اساس به هر میزانی که مردم حضور گسترده‌تری در انتخابات داشته باشند موجب افزایش قدرت و اقتدار ملی کشور خواهد شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر