jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۸۳۴۵۲   ۲۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۵:۴۴

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد ایران پیشنهاد مشروحی را به 1+5 ارائه کرده است که بر اساس آن تهران غنی‌سازی اورانیوم 5 درصد را ادامه دهد. این برنامه پیشنهادی شامل تبدیل فوری اورانیوم غنای پایین به یک پودر اکسیدی است که در تولید مجموعه میله‌های سوختی برای رآکتور بوشهر به کار خواهند رفت.

پیشنهاد ایران به گروه 1+5  در باره غنی‌سازی اورانیوم

وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ با "گرت پورتر"، روزنامه نگار مستقل آمریکایی، که در پایگاه اینترنتی اینتر پرس سرویس منتشر شد اعلام کرد که ایران یک پیشنهاد مشروح به گروه 1+5 ارائه کرده که تضمین می‌کند ذخایر اورانیوم با غنای پایین در" گریز هسته‌ای"و تولید اورانیوم سطح تسلیحاتی به کار نخواهد رفت.

ظریف در این باره گفت: بر اساس این پیشنهاد ایران غنی‌سازی را ادامه می دهد اما تضمین‌های لازم را برای اینکه غنی‌سازی از 5 درصد بالاتر نخواهد رفت را ارائه می‌کند.

این برنامه ایران که پیشتر فاش نشده بود، بخشی از موضع تهران در مذاکرات است که بر نیاز به افزایش گسترده در تعداد سانتریفیوژها در آینده اصرار دارد.

وزیر خارجه ایران اعلام کرد که نمی‌تواند درباره جزئیات این پیشنهاد سخن بگوید زیرا "هنوز در حال مذاکره است" با این حال وی این پیشنهاد را شامل یک چرخه کامل "از تبدیل به کیک زرد تا اوراینوم هگزافلوراید تا غنی‌سازی اورانیوم، بازگشت به پودر اکسید، و میله‌های سوخت" توصیف کرد که "به صورت ویژه برای برطرف کردن نیاز‌های رآکتور بوشهر طراحی خواهند شد."

وی اعلام کرد پیشنهاد ایران مبنی بر اینکه این کشور به توانمندی تولید بمب هسته‌‌ای دست نخواهد یافت بسیار شبیه پیشنهادی است که در مارس 2005 به کشور های انگلیس فرانسه و آلمان ارائه داده شده بود.

این پیشنهاد شامل مجموعه‌ای از "تضمین‌های فنی" درباره عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای بود. این پیشنهاد یکی از تضمین‌ها را این طور توصیف می‌کند: "تبدیل فوری تمام اورانیوم غنی‌شده به میله‌های سوختی تا حتی امکان فنی غنی‌سازی بیشتر از بین برود."

ظریف گفت پیشنهاد سال 2005 را زمانی که سفیر ایران در سازمان ملل بود پس از مشورت با برخی دانشمندان آمریکایی درباره چگونگی تضمین آمریکا و اروپا درباره اینکه ایران غنی‌سازی را تا سطح تسلیحاتی ادامه نخواهد داد، تدوین کرده است.

ظریف همچنین موضع دولت اوباما را مبنی بر اینکه ایران باید سوخت مورد نیاز رآکتور بوشهر یا رآکتورهای آتی را از روسیه و یا هر منبع خارجی دیگر تهیه کنند، نه با اتکا بر توانمندی غنی‌سازی داخلی، رد کرد و گفت: "آنها نباید به ما بگویند که باید به ما اتکا کنید. 30 سال دیر شده است."

وی پذیرش پیشنهاد گروه 1+5 که بر اساس ان تعداد سانتریفیوژهای ایران را محدود به کسری از 19 هزار سانتریفیوژ کنونی می‌کرد رد کرده و گفت: "ما نیازهای عملی‌مان را باز تعریف نخواهیم کرد.

ظریف از اظهار نظرهای مقامات قبلی و فعلی آمریکا در رسانه ها که خواستار کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران تا حدی که زمان گریز ایران را به 6 تا 12 ماه کاهش دهد انتقاد کرد.

وی افزود : بسیار سازنده تر خواهد بود اگر همه از شکل دادن به بحث هایی که از کنترل خواهد شد ، خودداری کنند.

وزیر امور خارجه ادامه داد اصرار آمریکا بر توقف غنی سازی در تاسیسات فردو که در زیر کوه ها مستقر شده است بر اساس این استدلال است که" شما نمی توانید این تاسیسات را داشته باشید، چرا که در غیر این صورت ما نمی توانیم آن را بمباران کنیم".(باشگاه خبرنگاران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر