jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۸۱۹۷۶   ۱۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۳

بچه‌دار شدن آرزوی خیلی از زوج‌هاست و ناباروری، یک بیماری سخت دونفره محسوب می‌شود که کلی هزینه و دردسر خاص خودش را دارد. به همین دلیل است که محققان در سراسر دنیا دنبال متهم‌های اصلی ناباروری می‌گردند تا به جای درمان، بتوانند پیشگیری کنند.

جام جم سرا: این بار محققان دانشگاه کالیفرنیا، انگشت اتهام را به طرف وان‌های پر از آب داغ حمام، جکوزی‌ها و حوضچه‌های آب‌گرم گرفته‌اند.
آنها می‌گویند حرارت این مکان‌ها، روی تعداد و کیفیت اسپرم‌ها، حداقل تا چند ماه، تاثیر می‌گذارند و این چیزی است که می‌تواند باروری مردان را کم کند .
بی‌بی‌سی گزارش داد: محققان مردانی را که به علت ناباروری به این کلینیک‌ها مراجعه کرده بودند، بررسی کردند و آزمایش‌هایشان نشان داد در آنهایی که حداقل 30 دقیقه طی هفته، در وان پر از آب داغ حمام بوده‌اند، هم تعداد اسپرم‌ها کم شده و هم شاخص‌های کیفیت اسپرمشان، مانند تحرک، تعداد و جهش، پایین‌تر آمده است. ادامه تحقیقات نشان داد بعد از 3 تا 6 ماه خودداری از ورود به این گونه حمام‌ها، در نیمی از این مردان تعداد اسپرم‌ها 5 برابر شد؛ نکته‌ای که از نظر دانشمندان یک تاثیر فوق‌العاده بود.

در این مردان همچنین تحرک اسپرم‌ها از 12 درصد به 34 درصد رسیده بود که این هم قابل توجه بود؛ و نکته جالبتر اینکه 5 نفر از 6 نفری که قطع این حمام‌های داغ روی آنها تاثیری نگذاشته بود، سیگاری‌های قهار بودند. محققان می‌گویند اثر منفی سیگار بر کیفیت اسپرم‌ها آن قدر مهم هست که ادامه ناباروری این مردان را بتوان به آن نسبت داد. البته این کار تحقیقاتی هنوز برای صدور حکم نهایی برای حمام‌های داغ کافی نیست. مهم‌ترین علت آن است که آنالیز اسپرم مردان تنها یکی از عوامل تاثیرگذار بر باروری زوجین محسوب می‌شود و هم برای بیماران و هم برای پزشک، نتیجه نهایی یعنی باروری مهم است.
با این حال آنچه که در باره این مطالعه می‌توان گفت این است که چنین اتهامی چندان هم بیراه نیست. تاثیر منفی حرارت بر باروری مردان، از سالها قبل مشخص شده بود. در مطالعات قبلی، که در سال 1965 انجام شده بود، محققان نشان دادند که حرارت بالای حمام می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را به طور موقت پایین بیاورد ولی البته روی کیفیت اسپرم‌ها کاری انجام نشده بود.

همچنین در هفته‌های گذشته، مطالعه‌ای درباره تاثیر لپ‌تاپ روی باروری مردان منتشر شده بود که این تاثیر هم از اثر حرارت روی کیفیت مایع اسپرم ناشی شده بود.
دانشمندان می‌دانند که اسپرم برای زنده‌ماندن و حفظ کیفیتش، نیاز به دمایی اندکی پایین‌تر از دمای 37 درجه بدن دارد. به همین دلیل است که بیضه‌ها، یعنی غدد تولیدکننده آنها، در کیسه‌هایی به نام اسکروتوم، در خارج محیط داخلی مرد قرار گرفته‌اند.

بنابراین اگر به هر دلیلی فرد در محیطی با دمای بالاتر قرار بگیرد، ممکن است روی کیفیت اسپرم‌ها تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین یک نکته در مورد نتایج چنین مطالعاتی قطعی به نظر می‌رسد: زوج‌هایی که مشکل ناباروری دارند، بهتر است به این موضوع هم توجه داشته باشند. مردان از قرارگرفتن به مدت طولانی در محیط‌های با حرارت بالا مثل وان پر از آب داغ دوری کنند.
به این ترتیب شاید بتوانند از نگرانی بی بچه بودن و نیز از درمان‌های سخت و پرهزینه ناباروری خلاص شوند.

Share

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها