تیم ملی ایران از لحاظ میانگین تعداد بازی‌های ملی بازیکنانش، در رده دوم تیم‌های گروه F قرار دارد.
کد خبر: ۶۸۰۷۷۸
ایران؛ تیمی با کاپیتانی خاص و پاشنه آشیل در دروازه

به گزارش جام جم ورزشی ،با نزدیک شدن به این رقابت‌ها رسانه‌های مختلف جهان از دریچه‌های مختلف به جام جهانی نگریسته و سعی می‌کنند زوایای پنهان مسابقات را برای مخاطبان خود پوشش داده تا هیچ نکته‌ای مرتبط به جام جهانی از پنهان نماند، البته پرداختن به مسائل آماری این رقابت‌ها نیز همواره برای مخاطبان جذاب بوده، ضمن اینکه می‌توان برخی نکات فنی را از آن استخراج کرد.

رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل از 6 روز دیگر آغاز می‌شود و تیم ملی کشورمان در چهارمین حضور خود در ادوار این رقابت‌ها باید در گروه F رقابت‌ها به مصاف تیم‌های نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین برود.

بر همین اساس در مطلبی قصد داریم تیم‌های حاضر در گروه F رقابت‌ها را از لحاظ تجربه تیمی (میانگین تعداد بازی ملی 23 بازیکن معرفی شده برای جام جهانی 2014) مورد ارزیابی قرار دهیم تا در نهایت مشخص شود کدام تیم‌ها از این لحاظ باتجربه‌ و کم‌تجربه‌تر هستند.

* تیم ملی ایران:

23 بازیکن تیم ملی ایران که برای حضور در جام جهانی معرفی شده‌اند در مجموع 687 بازی ملی در کارنامه خود دارند که این تعداد بازی ملی برای تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل، میانگین بازی ملی 29،86 را به ثبت می‌رساند.

در تیم ملی ایران جواد نکونام با 139 بازی ملی بیشترین بازی ملی را انجام داده و جالب اینکه در صورتی که این بازیکن بتواند 11 بار دیگر پیراهن تیم ملی را در دیدارهای رسمی بر تن کند، رکورد 149 بازی ملی علی دایی را شکسته و با 150 بازی ملی از این لحاظ رکورددار فوتبال ایران خواهد شد.

پس از نکونام، سیدجلال حسینی و آندرانیک تیموریان به ترتیب با 84 و 78 بازی ملی در رده‌های بعدی قرار دارند.

در ترکیب تیم ملی تنها چهار بازیکن تعداد بازی ملی بیشتر از 50 دیدار را در کارنامه دارند، هرچند خسرو حیدری و مسعود شجاعی نیز در مرز 50 بازی ملی قرار دارند.

از سوی دیگر دانیال داوری و بختیار رحمانی با 4 بازی ملی از این لحاظ در بین کم‌تجربه ترین بازیکنان ایران قرار دارند، ضمن اینکه هفت بازیکن تیم ملی کمتر از 10 بار تجربه پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارند.

نکته قابل توجه اینکه 20 بازیکن تیم ملی (به جز دروازه‌بان‌ها) در مجموع 85 گل برای این تیم به ثمر رسانده‌اند که میانگین 4،25 برای تیم ملی ایران از این لحاظ به ثبت رسیده است.

جواد نکونام در این زمینه هم با 37 گل زده رکورددار بازیکنان تیم ملی در جام جهانی 2014 برزیل است و کریم انصاری‌فرد و قوچان‌نژاد با 9 گل در رده‌های بعدی قرار دارند.

اما نکته نگران‌کننده در بین بازی‌های ملی شاگردان کروش می‌توان به تعداد کم بازی‌های ملی دروازه‌بان‌ها اشاره کرد، به طوری که هر سه دروازه‌بان ایران در مجموع 19 بار پیراهن تیم ملی را پوشیده‌اند و شاید همین مورد و عدم وجود دروازه‌بان باتجربه بتواند پاشنه آشیل تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل شود.

بیشتر بازیکنان باتجربه تیم ملی در خط هافبک قرار دارند.

* تیم ملی نیجریه:

مجموع بازی‌های ملی بازیکنان نیجریه 658 دیدار است که میانگین 28،6 بازی ملی را برای این تیم به ثبت می‌رساند.

در تیم ملی نیجریه جوزف یوبو، مدافع این تیم با 96 بازی رکورددار است و پس از این بازیکن، ویسنته انیاما با 90 بازی در رده بعدی قرار دارد. در بین بازیکنان نیجریه 4 بازیکن بیشتر از 50 بار و 5 بازیکن کمتر از 10 بار پیراهن تیم ملی این کشور را بر تن کرده‌اند و جالب اینکه اغلب بازیکنان باتجربه ملی در بین مدافعان این تیم قرار دارند.

20 بازیکن نیجریه در مجموع 54 گل ملی به ثمر رسانده‌اند که میانگین گل‌های ملی بازیکنان این تیم نیز 2،7 است.

* تیم ملی بوسنی و هرزگوین:

از لحاظ بازی‌های ملی بوسنی بی‌تجربه‌ترین تیم گروه F به شمار می‌رود. بازیکنان این تیم مجموع 604 را به ثبت رسانده‌اند تا میانگین 26،26 بازی ملی برای بوسنی به ثبت برسد.

در بین بازیکنان بوسنی میسیموویچ با 82 بازی ملی بیشترین بازی ملی را در کارنامه دارد، ضمن اینکه در بین بازیکنان این تیم چهار بازیکن بیشتر از 50 بازی ملی را در کارنامه دارند و 9 بازیکن کمتر از 10 بار پیراهن تیم ملی بوسنی را بر تن کرده‌اند.

بوسنیایی‌ها در مجموع نیز 108 گل به ثمر رسانده‌اند تا از این لحاظ میانگین 5،4 گل برای این کشور به ثبت برسد. ادین ژکو مهاجم زهردار این کشور با 35 گل در رده نخست بازیکنان بوسنی از لحاظ گلزنی قرار دارد.

* تیم ملی آرژانتین:

تیم ملی آرژانتین یا آلبی‌سلسته از هر لحاظ در این گروه تیمی باتجربه محسوب می‌شود.

بازیکنان این تیم نیز رکورد 725 بازی ملی و میانگین 31،25 را برای خود به ثبت رسانده‌اند تا از این حیث یاران مسی باتجربه‌ترین تیم گروه باشند.

در تیم ملی آرژانتین ماسکرانو با 97 بازی ملی پیشتاز است، ضمن اینکه در جمع آبی و سفیدها نیز 4 بازیکن بیشتر از 50 بازی ملی در کارنامه دارند و 5 بازیکن کمتر از 10 بازی. همچنین بیشتر بازیکنان باتجربه آرژانتین در خط حمله این تیم قرار دارند.

آرژانتینی‌ها نیز در مجموع 120 گل ملی در کارنامه دارند که میانگین گل این تیم نیز 6 گل برای هر بازیکن به جز دروزاه‌بان‌ها به شمار می‌رود، ضمن اینکه از این لحاظ لیونل مسی با 37 گل ملی (درست به اندازه نکونام) پیشتاز است.

به این ترتیب جواد نکونام در بین چهار تیم گروه F تنها بازیکنی است که از لحاظ بازی ملی در باشگاه 100 تایی‌ها قرار دارد تا از این لحاظ در بین چهار تیم فوق، کاپیتانی خاص باشد.(فارس)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها