jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۸۰۴۷۸   ۱۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۵:۴۸

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شیشه با ۴۵ درصد همچنان در صدر علت تماس‌گیرندگان با خط ملی مشاوره اعتیاد است، گفت: بیشترین تماس‌ها نیز از سوی همسران، مادران و خواهران مصرف‌کنندگان برای درمان معتادان آن است.

شیشه؛ شاه‌بیت تماس با خط ملی مشاوره اعتیاد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، بابک دین‌پرست اظهار کرد : در سال 1392 جهت ادامه فعالیت خط ملی مشاوره اعتیاد (شماره تماس 09628) مبلغ 6 میلیارد ریال در قالب تفاهمنامه‌‌ای از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به سازمان بهزیستی کشور اختصاص یافت.

وی به عملکرد خط ملی در سال 1392 اشاره کرد و بیان داشت: در سال گذشته تعداد کل تماس‌ها با خط مذکور 223 هزار و 425 نفر بوده که از این تعداد به 161 هزار و 184 تماس (یعنی 72 درصد) پاسخ داده شد.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: از این میان تعداد 76 درصد از تماس‌گیرندگان زن و 24 درصد مرد بوده‌اند و 6 درصد از تماس گیرندگان زن، مصرف کننده مواد بودند. همچنین 13.5 درصد تماس گیرندگان مصرف کننده مواد و 86.5 درصد آنان مصرف‌کننده نبودند و بیشترین تماس‌ها را به ترتیب همسران، مادران و خواهران مصرف‌کنندگان تشکیل می‌داد.

دین‌پرست گفت: بیشترین موضوعات سوال‌شده مربوط به مصرف شیشه ( 45 درصد)، تریاک (14 درصد)، هروئین (5 درصد)، کراک (3 درصد) و سایر مواد 33 درصد بوده و تماس‌گیرندگان نیز نحوه آشنایی خود با خط ملی اعتیاد را تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجلات، اینترنت (سایت پیشگیری نوین)، دوستان و آشنایان، اطلاع‌رسانی پلیس110، بهزیستی، ستاد مبارزه با موادمخدر و شوراهای هماهنگی استانها عنوان کردند.

وی ابراز کرد: سؤالات شایع با این خط غالباً معرفی مراکز درمانی و تمایل فرد برای درمان، ارائه راهنمایی پیشگیری برای خانواده‌ها و نشانه‌ها و عوارض مواد مصرفی به خصوص مواد صنعتی، معرفی کمپ برای ترک اعتیاد، راهکارهای راغب کردن فرد معتاد برای مراجعه به درمان بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش