jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۸۹۸۶   ۰۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۲:۲۹

رئیس پژوهشکده غذا و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این‌که نگرانی از بابت دیابت در دنیا و ایران بسیار جدی است، اظهار کرد: در هفت سال اخیر، سالانه 400 هزار نفر به تعداد بیماران دیابتی در کشور افزوده شده است.

دکتر علیرضا استقامتی در حاشیه نخستین نشست دیابت که در هتل استقلال برگزار شد، به مهر گفت: بیش از 350 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا شده‌اند.

وی با اعلام این‌که شیوع دیابت در ایران روبه افزایش است، افزود: آمار دیابت در کشور طی هفت سال اخیر از 8درصد به بالای 11.5 درصد رسیده است.

وی افزود: این آمار بسیار نگران‌کننده است چون همراه است با جمعیتی که بسیار چاق هستند. مجموع اینها، دیابت را زیاد می‌کند و با توجه به این‌که دیابت یک بیماری پرعارضه است، طبیعتا می‌تواند مشکلات زیادی به دنبال داشته باشد.

استقامتی ادامه داد: مشکلاتی چشمی، کلیوی، قلبی و... از ناحیه ابتلا به دیابت می‌تواند فرد را درگیر کند و این برای نظام سلامت کشور علاوه بر این‌که خسارت‌های زیادی به‌دنبال دارد، هزینه‌های درمان را نیز بالا می‌برد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به شیوع دیابت در زنان اشاره کرد و افزود: متاسفانه شیوع دیابت در خانم‌ها مقداری بیشتر از آقایان است، اما نباید فراموش کرد که شیوع دیابت در هر دو جنس در حال افزایش است.

وی همچنین با هشدار نسبت به کاهش سریع سن ابتلا به دیابت در کشور گفت: سن ابتلا به دیابت به زیر 15 سال کاهش یافته است. علت اصلی این مساله نیز تغذیه نامناسب،‌ کم‌تحرکی و بویژه نشستن‌های طولانی کودکان جلوی کامپیوتر و تلویزیون است که چاقی را بین کودکان ایرانی افزایش داده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر