jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۶۹۹۰۸   ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۲:۳۰

بانک جهانی با اشاره به رقم ۹۰ تریلیون دلاری تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد ایران با سهم 1.4 درصدی از این رقم هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته‌شده است.

به گزارش تسنیم، بانک جهانی در گزارشی مقایسه‌ای با بررسی آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی 199 کشور جهان در سال 2011 اعلام کرد، محاسبه تولید ناخالص داخلی کشورها براساس شاخص قدرت خرید(ppp) روش بهتری برای مقایسه قدرت و بزرگی اقتصادهای جهان با یکدیگر است.براساس این گزارش، کل تولید ناخالص داخلی جهان براساس شاخص قدرت خرید در سال 2011 بالغ بر 90 تریلیون دلار بوده است که 30 کشور جهان، 84 درصد از این رقم را به خود اختصاص داده است.براساس محاسبات بانک جهانی، سهم اقتصاد ایران از کل تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2011 بالغ بر 1.4 درصد بوده است. تولید ناخالص داخلی ایران براساس شاخص قدرت خرید در این سال 1.26 تریلیون دلار اعلام شده است.

بر این اساس، ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شده است و در رده‌بندی جهانی بالاتر از کشورهایی همچون استرالیا، هلند، مالزی و آفریقای‌جنوبی قرار گرفته است.

آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد بزرگ جهان شناخته شده و سهم 17.1 درصدی از کل تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2011 را به خود اختصاص داده است. چین با سهم 14.9 درصدی و هند با سهم 6.4 درصدی به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.کشورهای ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، فرانسه، انگلیس، اندونزی، ایتالیا، مکزیک، اسپانیا، کره‌جنوبی، کانادا، عربستان و ترکیه نیز به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا هفدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان قرار گرفته‌اند.سهم عربستان از کل تولید ناخالص داخلی جهان 1.5 درصد و ترکیه نیز همین رقم محاسبه شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها