jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۹۰۰۶ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۰:۰۷

مسئول اداره حفاظت محیط‌زیست آبدانان استان ایلام گفت: هزاران قطعه گنجشک کمیاب سینه‌سیاه با پرواز از مناطق شمالی کشور در این شهرستان فرود آمدند.

احمد ایمانی افزود: نزدیک به ده هزار قطعه از گنجشکان سینه‌سیاه در قالب دسته‌هایی برای دومین بار در طول تاریخ از نواحی شمالی کشور وارد این شهرستان شده و در یک کیلومتری ضلع خاوری شهر آبدانان در روستای هزارانی فرود آمدند.

وی گفت: این پرندگان زیبا اکنون بر فراز درختان بلند اوکالیپتوس کنار جاده آسفالت آبدانان ـ مورموری در حال لانه‌سازی، تخمگذاری و جوجه‌آوری هستند.

مسئول محیط‌زیست آبدانان اظهار کرد: گنجشک‌های سینه‌سیاه در سطح 2.5 هکتار از عرصه‌های طبیعی و درختان کنار جاده اقدام به آشیانه‌سازی کرده و با حرکت و پرواز گروهی، سر و صداهای گوشنواز و شکل و شمایل رنگارنگ این روزها باعث ایجاد طراوت محیط‌زیست و جذب شمار چشمگیری از مردم بویژه رهگذران و مسافران مسیر آبدانان به دهلران و استان خوزستان شده‌اند.

ایمانی اضافه کرد: گنجشک‌های سینه‌سیاه، با توجه به این که از مزارع گندم حاشیه جاده تغذیه می‌کنند، آسیب‌هایی هم برای کشتزارهای منطقه دارند، اما با وجود این خسارت‌ها، مردم و کشاورزان منطقه از این پرنده مهاجر و کمیاب به گرمی و با اشتیاق استقبال و پذیرایی می‌کنند.وی ادامه داد: این پرندگان کم‌نظیر سال گذشته برای نخستین بار به این شهرستان مهاجرت و در میان مزارع و گلزارهای واقع در جنوب روستای ماهوته در حاشیه رودخانه دویرج لانه‌سازی و جوجه‌آوری کردند، اما امسال با توجه به بارش‌های فراوان و پوشش گیاهی متنوع به روستای سرسبز هزارانی نقل مکان کرده‌اند.

وی بیان کرد: این پرندگان اغلب اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به این مناطق مهاجرت می‌کنند و پس از پایان دوران تخمگذاری و جوجه‌آوری و پرورش جوجه‌ها، در اواخر بهار شهرستان آبدانان را به سوی مناطق و استان‌های شمالی کشور ترک می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر