jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۵۸۹ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۰:۱۲

عرصه جنگل​های تاغ «حارث‌آباد» به عنوان بزرگ​ترین عرصه​های جنگلی خراسان رضوی، سال‌هاست که شاهد چرای دام و قطع درختان از سوی مردم منطقه است و همه اینها در حالی است که از مدتی پیش با هجوم ملخ​های کوهان​دار و حمله موش​ها نیز مواجه شده است.

البته به گفته قاسم آخوندی، رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار آنچه اکنون بیش از همه علل و موارد گفته شده این جنگل​ها را تهدید می​کند، هجوم آفت ملخ کوهان​دار است.

یک کارشناس محیط زیست نیز با بیان این که این جنگل​ها به عنوان یکی از مهم‌ترین زیستگاه​های استان در جنوب سبزوار قرار گرفته است، گفت: با وجود تمام مشکلاتی که حیات سبز این محدوده را تهدید می​کند، تا چندی پیش درختان تنومند تاغ توانسته بودند در برابر عوامل نامساعد طبیعی همچنان پایدار باقی بمانند.

علی فتاحی در گفت‌و‌گو با مهر افزود: تاخت و تاز انسان در طبیعت یکی از عوامل مهم نابودی جنگل‌های حارث​آباد است و در کنار این علت، حفر سوراخ موش​ها در زیر درختان و هجوم ملخ​های کوهان​دار هم در نابودی درختان این جنگل نقش داشته است.

وی با بیان این که یکی از دلایلی که مانع احیای دوباره این جنگل​ها شده کمبود اعتبارات است، به قابلیت​های این جنگل و بادوام بودن درختان تاغ اشاره و تاکید کرد: درختان تاغ این توانایی را دارند که در شرایط نامساعد طبیعی، پایدار باقی بمانند و در برابر فرسایش و ضربات خردکننده شن، سرمای سخت زمستان و دخالت​های بی​رویه بشر دوام بیاورند، اما اکنون این درختان نیز به دلیل توسعه جوامع روستایی و شهری و دست​درازی به این سرمایه​های سبز در حال نابودی و تخریب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز با بیان این که این استان با داشتن بیش از ۳۵۰ هزار هکتار جنگل طبیعی و بیابانی با پوشش​های گیاهی مختلف ازجمله تاغ، ظرفیت مناسبی برای رشد و توسعه کشاورزی دارد، یادآور شد: تاغ​ها مهارکننده خشک​ترین کویرها بوده و به عنوان جنگل​های «دست‌کاشت» می​توانند نیازهای چوبی استان را تامین کنند. ضمن این که در فصل زمستان، شاخه و برگ تاغ یکی از منابع تأمین کننده غذای گوسفندان است؛ بنابراین درخت تاغ دارای کارکردهای مهم است.

حسن تقوایی با بیان این که اکنون تاغ​ها به دلیل چرای مداوم و دخالت​های آدمی در طبیعت، در حال نابودی است و از سویی حفر سوراخ توسط موش​ها در زیر ریشه درختان، عامل از بین رفتن این درختان است، تصریح کرد: سبزوار دارای شرایط آب و هوای بیابانی است و به منظور حفظ طبیعت آن باید مانع قطع درختان، جلوگیری از چرای دام یا نفوذ موش​ها شد و بستر امنیت را برای جنگل​های منطقه فراهم کرد، زیرا در حقیقت پشت هر تخریب جنگل، سیلی در راه است.

وی با ابراز گلایه​مندی از کمبود اعتبارات در بخش محافظت از منابع طبیعی یادآور شد: در گذشته اعتبارات مناسبی از سوی استانداری، به منظور احیا و نگهداری منابع طبیعی اختصاص می​یافت، اما در نهایت تصمیم‌گیری در زمینه اعتبارات خشکسالی به جای تخصیص در هر استان در دولت انجام شد و بر این اساس به آبخیزداری که یکی از عوامل مهار خشکسالی است، بی​توجهی صورت گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر