jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۲۲۵ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۲:۵۷

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: متاسفانه فروش نفت در دوره‌های گذشته به دست واسطه‌ها افتاده بود که با حذف آنها، میزان صادرات نفت کشور افزایش پیدا کرد.

به گزارش شانا، اسحاق جهانگیری دیروز پس از بازدید از فازهای پارس‌‌جنوبی، در جمع مدیران صنعت نفت با بیان این مطلب افزود: توسعه میادین مشترک، از دغدغه‌های مهم این روزهای دولت و مردم ایران است.

وی با اشاره به برداشت بیش از دو برابری قطر از مخزن پارس‌جنوبی، گفت: این موفقیت قطری‌ها، نه به واسطه زرنگی آنها بلکه از غفلت و ضعف مدیریتی ما حاصل شده است.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد: با بهره‌بردای از فازهای اولویت‌دار پارس‌جنوبی (15، 16، 17، 18 و 12) تا پایان امسال حدود ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شود. این مقام مسئول با بیان این که در زمستان امسال، کار مهمی در بخش تامین گاز کشور صورت گرفت، اظهار کرد: با وجود افزایش مصرف گاز در زمستان و کمبود گاز در کشور، با مدیریت صحیح در صنعت نفت، این بحران پشت سر گذاشته شد.جهانگیری با اشاره به متضرر شدن و کاهش تولید بعضی واحدهای صنعتی مانند واحدهای پتروشیمی، سیمان و فولاد به دلیل کمبود گاز در سال جاری، از مدیران صنعت نفت خواست زمینه را برای افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور فراهم کنند.

وی نفت و گاز را امتیاز بزرگ ایران دانست و گفت: برای به دست آوردن یک میلیارد دلار درآمد، باید میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری شود و با این وجود، متاسفانه شدت مصرف انرژی در ایران، چهار برابر استانداردهای جهانی است.جهانگیری ادامه داد: چون از منابع انرژی زیادی برخورداریم، برای اندیشیدن به چگونگی مصرف انرژی وقت زیادی نمی‌گذاریم.

تاخیر در پروژه‌های پارس‌جنوبی جایز نیست

در همین حال، وزیر نفت نیز در این بازدید گفت: با توجه به این که همه فازهای پارس‌جنوبی باید تا دو سال آینده وارد مدار عملیاتی شود، تاخیر حتی برای یک روز هم در کار در این منطقه جایز نیست.

بیژن زنگنه، افزود: پیشرفت پارس‌جنوبی برای کشور امری حیاتی است، تحریم‌ها و مدیریت پروژه در گذشته مشکلاتی را در روند پیشرفت این پروژه‌ها ایجاد کرده بود که امید می‌رود با تلاش شبانه‌روزی همه این مشکلات و موانع برطرف شود.

وی با اشاره به آغاز توسعه صنعت گاز ایران از سال 1376 بیان کرد: امیدواریم با افزوده شدن تولیدات 17 فاز در دست توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، کار بزرگی درتولید گاز و تجلی اراده ملی به ثمر برسانیم.وزیر نفت به مشکلات موجود در منطقه پارس‌جنوبی اشاره کرد و گفت: امیدواریم با حمایت رئیس‌جمهور و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، مشکلات مالی این منطقه برطرف شود.

زنگنه بیان کرد: به دلیل کمبود گاز (مصرف بخش خانگی) در سال گذشته و با وجود محدودیت‌های اعمال شده، حدود 20 میلیارد دلار مازوت و گازوئیل سوزانده شد که اگر پروژه‌های پارس‌جنوبی به بهره‌برداری می‌رسید از این هزینه‌ها جلوگیری می‌شد به همین منظور تاخیر در پروژه‌های پارس‌جنوبی غیرقابل تحمل است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر