jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۶۶۲۸۸   ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۸:۳۲

راست و دروغ‌های رواج یافته درباره کاهش کیفیت آب شرب شهرها، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی را افزایش داده است

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی؛ مُد یا در جستجوی سلامت بیشتر؟

بحث کم‌آبی یکی از مشکلات اصلی و مهم کشور شده و ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. از سوی دیگر گفته می‌شود کم آبی و ته کشیدن منابع آبی کشور در کیفیت آب آشامیدنی نیز تاثیر می‌گذارد و این چنین است که در کنار داغ‌شدن شایعات ریز و درشتی که درباره کیفیت آب شهرها بر سر زبان‌ها می‌افتد و البته از سوی مقامات تکذیب می‌شود، بسیاری در سودای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی با هدف نوشیدن آبی گوارا و سالم راهی بازار می‌شوند و با توجه به گزینه‌های بسیاری که پیش رو دارند بر سر دوراهی انتخاب مانده‌اند.

بخریم یا نخریم؟

شاید با خودتان فکر کرده باشید آب داخل لوله تصفیه شده است، بنابراین به استفاده از این دستگاه نیاز نیست. تازه در نهایت هم می‌توانیم با خرید آب معدنی نیازمان به آب آشامیدنی سالم‌تر را برطرف کنیم، اما این واقعیت را در نظر داشته باشید که خرید دستگاه تصفیه آب با توجه به کیفیت آب داخل لوله‌ها و فرسودگی لوله‌های انتقال که باعث بالارفتن سختی آب می‌شوند، یک نیاز است که تضمینی بیشتر برای سلامت است.

این در حالی است که خرید مداوم بطری‌های آب معدنی هم مقرون به صرفه نیست. بنابراین خرید این دستگاه‌ها گزینه‌ای است که کم‌کم از سوی برخی خانواده‌ها روی میز قرار می‌گیرد.

چگونه انتخاب کنیم؟

این سوال همواره ذهن خریداران دستگاه‌های تصفیه آب را به خود مشغول کرده است که چه معیارهایی برای انتخاب بهینه نیاز داریم. پاسخ در رعایت چهار نکته ساده نهفته است.

اول ـ از کیفیت آب مورد نظرتان که قصد تصفیه آن را دارید مطلع شوید، چون متناسب با املاح و درصد ناخالصی‌های آب، ورودی دستگاه با توانایی مناسب تنظیم می‌شود.

دوم ـ مراحلی که برای تصفیه اولیه آب مصرفی شما انجام شده است ، بررسی کنید، چون اگر به آب ورودی به دستگاه کلر زده شده باشد، نیاز متفاوتی برای انتخاب دارید و اگر هم قصد دارید از چاه ملک شخصی خودتان (مانند استان‌های شمالی کشور) استفاده کنید و تصفیه اولیه‌ای روی آن انجام نشده، باید دستگاه دیگری انتخاب کنید.

سوم ـ کمی در دنیای مجازی جستجو کنید و نسبت به آلاینده‌های موجود در آب مورد نظرتان اطلاع به دست آورید. برای این کار می‌توانید روی اطلاعات شرکت آب و فاضلاب حساب باز کنید.

چهارم ـ با توجه به میزان آب مورد نیازتان برای تصفیه، خرید کنید چون توان تصفیه آب توسط دستگاه‌ها متفاوت است، به عنوان مثال اگر متوسط نیاز مصرف شما 20 لیتر در روز است هرگز نمی‌توانید به سراغ دستگاهی با توان 12 لیتر بروید.

4 پله تا خرید دستگاه

با توجه به نکات ارائه‌شده حالا به مرحله انتخاب دستگاه مناسب می‌رسیم. در این بخش نیز می‌توان با رعایت چند نکته ساده، بهترین برند را از میان ده‌ها برند موجود بازار انتخاب کنیم. این مرحله با درنظر گرفتن آرم گواهینامه NFS یا بنیاد ملی بهداشت آغاز می‌شود. پس قبل از هر انتخابی ابتدا به نشان این آرم روی جعبه یا خود دستگاه توجه کنید.

دومین مرحله، در نظر گرفتن شرایط گارانتی و پوشش خدمات پس از فروش این دستگاه‌هاست، چون این دستگاه با توجه به وظیفه‌ای که به عهده دارد بدون تردید نیازمند خدمات پس از فروش مناسب است.

پله سوم مربوط به تامین قطعات یدکی دستگاه است. یکی از قطعاتی که همواره برای استفاده از دستگاه نیاز دارید، فیلترهاست. پس باید دستگاهی را بخرید که فیلتر آن همواره به قیمت مناسب در دسترس باشد. چون فیلترهای دستگاه به تناسب مصرف باید به طور مداوم عوض شود.

به پله چهارم رسیدیم که باید بخوبی از آن اطلاع داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید پمپ داخل دستگاه تصفیه آب جزو قطعاتی با فرسایش بالاست که باید از آن محافظت شود تا بازده و کیفیت آب تصفیه شده در بهترین شرایط ممکن باشد. پس اگر این قطعه دارای محافظ‌های مناسب و کلیدهای کنترل اضافه روی دستگاه مرکزی باشد می‌تواند عمر مفید و البته کیفیت کار آن را تضمین کند.

انواع فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب

1 ـ الیافی 5 میکرون: حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه، گل و لای

2 ـ فیلتر AC: حذف کلر، بو و طعم نامطبوع

3 ـ فیلتر کربن: یون‌های فلزات

4 ـ فیلتر کربن نهایی: حذف بو و طعم نامطلوب

5 ـ RO اسمز معکوس: حذف املاح موجود در آب (باکتری‌ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر)‌

6‌ ـ فیلتر طعم‌دهنده: افزودن منیزیم و کلسیم

این در حالی است که بتازگی بسیاری از دستگاه‌ها دارای فیلتر یو وی نیز هستند که به عنوان برترین فیلتر ضدعفونی‌کننده از آن استفاده می‌شود. نکته ضروری درباره فیلترهای کربنی این است که باید این کربن‌ها دارای منشأ گیاهی باشند تا سلامت شما به خطر نیفتد.

مراحل تصفیه بیشتر، نشانه کیفیت بالاتر!

یک ذهنیت اشتباه درباره انتخاب برند مناسب دستگاه تصفیه آب این است که هرچه مراحل تصفیه آب دستگاه بیشتر باشد نشانه مرغوبیت دستگاه است، اما سوال اصلی این است که آیا واقعا تعدد فیلترها نشانه کیفیت برتر دستگاه است؟

بد نیست بدانید از سوی سازمان ملی بهداشت NFS، تعداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله در نظر گرفته شده است که این مراحل عبارتند از:

دو مرحله فیلتر الیافی برای حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها

یک مرحله فیلتر کربن برای حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

یک مرحله اسمز معکوس (RO) برای حذف ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب

یک مرحله فیلتر کربن نهایی برای حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

بنابراین تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه‌تنها غیرضروری است بلکه ممکن است سلامت شما را تهدید کند. به‌عنوان مثال برخی دستگاه‌های تصفیه آب غیراستاندارد، با اضافه‌کردن یک فیلتر کذایی به‌عنوان مرحله ششم، ادعا می‌کنند املاح معدنی مفید به آب اضافه می‌کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، از سنگ‌های غیربهداشتی استفاده می‌شود که نه‌تنها هیچ‌گونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی برای رشد میکروب‌ و باکتری‌ها هستند.

دقت کنید هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند، بلکه تمام مراحل تصفیه آب باید مانند یک صافی، مواد و ناخالصی‌های موجود را از آب جدا کنند. بنابراین همیشه از خود بپرسید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می‌کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!

قیمت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

قیمت دستگاه‌های تصفیه آب به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 ـ تعداد و نوع فیلترهای به کار رفته در دستگاه

2 ـ کیفیت تجهیزات و قطعات محصول

3 ـ طراحی و شکل ظاهری محصول

با توجه به عوامل یاد شده این گونه می‌توان گفت که هم اکنون دستگاه تصفیه آب مناسب منزل را می‌توان از 300 هزار تومان تا حدود یک میلیون و 200 ‌هزار تومان یافت که بسته به توان مالی و البته نیاز باید انتخاب شود. ارزان‌ترین دستگاه‌ها، سیستم‌های سه و چهار مرحله‌ای است که فاقد سیستم اسمز معکوس هستند و گران‌ترین دستگاه‌های آب تصفیه‌کن خانگی، سیستم‌های مجهز به فیلتر اسمز معکوس هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر