jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۶۴۸۴۰   ۳۱ فروردين ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۳

وزیر ورزش طوری می‌گوید 1500 میلیارد تومان را 18 تیم لیگ برتری بلعیده اند که انگار از 100، 200 میلیون تومان صحبت می‌کند.

پول‌هایی که فوتبال می‌بلعد/ آمار اشتباه وزیر

وزیر ورزش طوری می‌گوید 1500 میلیارد تومان را 18 تیم لیگ برتری بلعیده اند که انگار از 100، 200 میلیون تومان صحبت می‌کند. هر چند که حیف و میل یک ریال از بیت المال نیز پرسش برانگیز است، اما باید از دکتر گودرزی پرسید که در صورت آگاهی از این وضع، چرا زودتر از اینها دست به کار نشده است؟ بی‌شک حالا که کار از کار گذشته و لیگ برتر تمام شده، این حرف حکم نوشدارو بعد از مرگ‌سهراب را دارد.

هر چند بیان این مساله به نوعی رفع تکلیف به حساب آمده و به نوعی زمینه‌سازی برای ایستادن وزارت ورزش مقابل قراردادهای میلیاردی از سوی باشگاه‌هاست که البته این اقدام را باید اصولی و قابل تمجید دانست، اما به نظر می‌رسد این آمار دقیق نیست و از وزیر ورزش بعید است که آماری غیردقیق را بر زیان بیاورد. اگر فرض را بر این تصور وزیر بگیریم که از سوی 18 تیم لیگ برتری (لیگ 16 تیمی است) هر یک مبلغ 30 میلیارد تومان هزینه شده باشد که البته این‌طور نیست و بعضی تیم‌ها بنا به آنچه اعلام شده رقمی بین پنج تا هشت میلیارد تومان هزینه کرده‌اند، عدد 540 میلیارد تومان به‌دست می‌آید و اگر این مبلغ را از 1500 میلیارد تومان کسر کنیم، رقم 960 میلیارد تومان باقی می‌ماند و باید دید که این رقم در محاسبات وزیر ورزش چگونه انجام شده است؟

البته در این‌که پول زیاد و غیرمتعارفی در فوتبال ما هزینه شده و این همه هزینه بی ضابطه نیز دستاورد مشخصی را برای فوتبال باشگاهی و ملی ما به همراه ندارد، حرفی نیست، اما پرسش اینجاست که مسئولان ورزش ما ازابتدا جلوی این اقدامات را نمی‌گیرند تا امروز مجبور نباشند برای بلعیده شدن 1500 میلیارد تومان مرثیه سر دهند.

باید بگویم نه‌تنها فوتبال ما، بلکه بدنه ورزش ما نیز بیمار است. می‌پرسید چرا، پاسخ ما این است؛ اگر حضور کوتاه مدت آقای گودرزی را در عرصه ورزش فاکتور بگیریم، بدنه مدیریتی ورزش ما اغلب از مدیرانی هستند که سال‌ها در عرصه ورزش حاضرند و این‌گونه نیست که با معادلات ورزش بیگانه باشند، اما چرا این ساختار مدیریتی تا امروز موفق نشده‌ جلوی این همه ریخت و پاش‌ زائد و بی‌ثمر را در ورزش و فوتبال بگیرند؟ حتما باید مدیرانی از خارج بیایند و نحوه هزینه کرد در ورزش را به ما یاد بدهند. بی‌شک اگر بخواهیم تحلیلی غیر از این داشته باشیم، باید بگوییم این هزینه‌های کلان در فوتبال صورت می‌گیرد چون از خوان گسترده آن، خیلی‌ها به نوایی می‌رسند.

حجت‌اله اکبرآبادی / دبیر گروه ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

وقتی در مورد ورزش معلولان مطالعه می‌کنید یک بند میان اهداف آن وجود دارد که برداشت سطحی از یک ورزش همگانی است: بالابردن امید به زندگی در معلولان! بله، همه ما می‌دانیم معلولی که به صورت عمومی از رخوت آسایشگاه و عزلت خانه بیرون می‌آید و ورزش می‌کند به‌جز ترشح هورمون‌های امیدبخش و انگیزه‌های رو به جلویی که دارد، وقتی می‌بیند می‌تواند ضعف جسمی خود در برخی حرکات را با توانمندی در حرکات دیگر جبران کند، می‌فهمد زندگی به نقطه پایان نرسیده است، اما این تمام ماجرا نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها