jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۴۹۰۷۳   ۰۴ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۷:۰۶

در دهه 60 همه مسابقات در اوج سادگی برگزار می‌شد و عنصر پیچیدگی هنوز به مسابقات تلویزیونی راه پیدا نکرده بود. این سادگی بسیاری از جنبه‌های مسابقه از جمله جوایز، کارهای گرافیکی، مسیر برنده شدن، دکور و چیزهای دیگر را در برمی‌گرفت. در مسابقات آن دوره نیازی نبود شرکت‌کننده هفت خوان رستم را طی کند، جنب و جوشی داشته باشد یا از صخره‌ای بالا برود تا به جایزه برسد. شرکت کننده‌ها آرام و خونسرد روی یک صندلی می‌نشستند و به پرسش‌هایی که مطرح می‌شد پاسخ می‌گفتند.

اگر در آرشیو ذهنتان خوب بگردید و جستجو کنید به نام سه مسابقه مطرح آن روزگار برمی‌خورید؛ مسابقه «نام‌ها و نشانه‌ها» با اجرای شادروان رضا معینی، مسابقه «یک مسابقه، سی سوال» با اجرای شادروان حسین باغی و مسابقه «جدول‌های تصویری» که اجرایش را زنده‌یاد کمال‌الحق ‌سلامی‌ برعهده داشت. هر سه مسابقه از قاعده گفته شده پیروی می‌کردند و اتفاقا محور مشترک هر سه برنامه هم سنجش میزان اطلاعات عمومی‌ شرکت‌کنندگان بود. محدود بودن تعداد مسابقات و اهمیت بالای آنها موجب شده بود که شرکت‌کنندگانی مطلع و آگاه پا به عرصه این رقابت‌ها بگذارند. برخلاف برنامه‌های امروزی که می‌بینیم جوانانی کم‌سن و سال گوشی تلفن را برمی‌دارند و با چند تماس فوری شرکت‌کننده یک مسابقه زنده می‌شوند. این‌گونه شرکت‌کننده‌ها صرفا دنبال این هستند که صدایشان از تلویزیون پخش شود و دست آخر جایزه نقدی و معنوی برنامه را هم تصاحب کنند. اما مسابقاتی چون نام‌ها و نشانه‌ها حکایت دیگری داشتند. افرادی که وارد میدان این رقابت می‌شدند افراد نخبه‌ای بودند که از پس پاسخگویی به سخت‌ترین پرسش‌های مطرح شده برمی‌آمدند. اگر یادتان باشد مجری برنامه پاکت نامه‌ای در اختیار داشت که پرسش‌ها را از داخل آن بیرون می‌کشید. این برگه‌ها شامل پرسش‌های معماگونه، چیستان، علمی، فرهنگی و هنری می‌شد و شرکت‌کننده‌ها در قالب دو گروه دو نفره در مقام پاسخگویی برمی‌آمدند. برخی از پرسش‌ها هم در قالب تصویر به رقبا ارائه می‌شد. مثلا مجری عکس شتری را نشان می‌داد و شرکت‌کننده باید ضرب‌المثل مربوط به آن عکس (شتر در خواب بیند پنبه دانه) را بیان می‌کرد.

از مسابقه نام‌ها و نشانه‌ها صدای رسا و پخته زنده‌یاد رضا معینی در ذهنمان مانده است. او از گویندگان توانای رادیو بود که در مقطعی اجرای برنامه‌های صبح جمعه با شما و قصه شب رادیو را برعهده داشت.

اجرای برنامه نام‌ها و نشانه‌ها که پنجشنبه شب‌ها از شبکه یک پخش می‌شد، مدت هشت سال ادامه داشت. رمز استمرار و تداوم این برنامه را باید در جذابیت‌های محتوایی آن و اجرای خوب رضا معینی جستجو کرد.

امروز در بین این همه مسابقه رنگارنگ با دکورهای عظیم و جوایز آنچنانی، دلمان برای یک مسابقه جمع و جور همچون نام‌ها و نشانه‌ها تنگ می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر