jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۴۸۸۳۱   ۰۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۲:۲۹

ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان داد برخلاف تصور برخی، همزمان با گشایش بیشتر در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و افزایش تمایل کشورهای مختلف بویژه جهان صنعتی و نیز شرکت‌های بزرگ چندملیتی برای تعامل بیشتر با اقتصاد ایران، جایگاه اقتصاد مقاومتی در عملکرد کلان اقتصاد کشور نه تنها کمرنگ نشده بلکه اهمیت آن دوچندان شده است، چرا که توسعه صادرات در تمام زمینه‌ها یکی از محوری‌ترین اصول مورد تاکید در بخش‌های مختلف سیاست‌های ابلاغی است. شاید تصور اشتباه از مفهوم اقتصاد مقاومتی باعث شده است تا ذهنیت کمرنگ شدن اقتصاد مقاومتی همزمان با توسعه روابط خارجی در برخی ایجاد شود.

در این زمینه گفتنی‌ها بسیار است، اما شاید یکی از مهم‌ترین مباحثی که درخصوص کلیت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به طور کلی مجموعه سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب قابل طرح است، لزوم پیش‌بینی معیارها و سنجه‌هایی برای اندازه‌گیری میزان عملکرد دولتمردان در زمینه اجرای این سیاست‌هاست. اگرچه رئیس‌جمهور بلافاصله پس از ابلاغ سیاست‌ها در اقدامی شایسته،‌ معاون اول خود را مامور اجرا و پیگیری سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی کرد، اما به نظر می‌رسد این اقدام به یک بسته تکمیلی نیز نیاز دارد و آن ارائه معیارهایی برای کمی سازی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و ارزیابی عملکرد هر کدام از دستگاه‌ها بر اساس این معیارهاست؛ معیارهایی که در آن بتوان اهداف کمی را محورهای اصلی سیاست‌های ابلاغی تعریف کرد.

البته با توجه به فراقوه‌ای بودن سیاست‌های کلی،‌ طبیعتا مخاطب این پیشنهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام باید باشد؛ گرچه مجمع هم‌اکنون نیز اقداماتی را برای ارزیابی نحوه عملکرد دستگاه‌های مختلف حاکمیتی در خصوص سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در دست داشته و به طور دوره‌ای دستگاه‌ها را ارزیابی می​کند. اما تا زمانی که این ارزیابی کمی و عددی نشود دقیقا مشخص نخواهد شد که کدام دستگاه‌ها در این زمینه بهتر یا بدتر عمل کرده‌اند. ضمن این‌که کمتر مشاهده شده است که ارزیابی‌های مجمع نمود بیرونی داشته و در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

لذا شایسته است مجمع تشخیص مصلحت نظام هنگام ارائه پیشنهاد سیاست‌های کلی نظام در حوزه موضوعات اقتصادی،‌ نسبت به ارائه بسته مکملی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مختلف در این زمینه ارائه کند تا پس از گذشت مدت زمانی معقول از ابلاغ این سیاست‌ها، بتوان تصویر درستی از آنچه که تاکنون در راستای اجرای این سیاست‌ها در کشور انجام شده است به مردم ارائه کرد.

حمید اسدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر