jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۳۷۱۰۴   ۳۰ دی ۱۳۹۲  |  ۰۹:۴۷

گزیده عناوین روزنامه های صبح دوشنبه

مردم برای سپرده‌گذاری فریب سودهای بالا را نخورند

روزنامه های صبح امروز در مهمترین عناوین خود مطالبی همچون؛ «موفقیت پزشکان ایرانی در درمان سرطان کبد کودکان»،«دستور جالب برخی دستگاه ها درباره نامه نگاری»،«خبرخوش برای 13 میلیون ایرانی فاقد بیمه»،«قیمت بنزین به بیش از 1000 تومان افزایش می‌یابد»،«مردم برای سپرده‌گذاری فریب سودهای بالا را نخورند» را منتشر کردند.

مردم برای سپرده‌گذاری فریب سودهای بالا را نخورند

کیهان:مردم برای سپرده‌گذاری فریب سودهای بالا را نخورند

رئیس کل بانک مرکزی به سپرده‌گذاران در بانک‌ها و موسسات اعتباری هشدار داد برای سرمایه‌گذاری در این موسسات فقط به نرخ سود توجه نکنند.
ولی‌الله سیف گفت: بانک مرکزی در راستای وظایف قانونی خود که حفظ دارایی‌های مردم و کاهش ریسک در شبکه بانکی است، از برخی موسسات اعتباری خواسته است تا اصلاحات لازم را در عملکردها و شیوه‌های مدیریتی خود انجام دهند.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت:‌ موسسات اعتباری حذف شده از سایت بانک مرکزی، پیش از این مکلف شده بودند سلسله اقداماتی را در راستای نزدیک شدن به استانداردهای بانکی مورد نظر این بانک انجام دهند. بر همین مبنا نیز بانک مرکزی با فعالیت آنها موافقت اصولی کرده و برنامه زمان‌بندی‌شده‌ای را هم برای اقدامات آنها تعیین کرده بود.
سیف ادامه داد: روش درست این بود که بانک مرکزی پس از اینکه تحقق شرط و شروط تعیین شده را از سوی این موسسات رصد کرد، با قرار گرفتن نامشان در سایت خود موافقت کند اما متاسفانه به محض صدور موافقت اصولی، نام این موسسات در فهرست سایت قرار گرفت.
وی افزود: پس از مدتی، نظارت‌های بانک مرکزی نشان داد که برخی از این موسسات تحرک و تلاش لازم را برای انجام اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی ندارند. بنابراین، تصمیم گرفته شد با حذف این موسسات از فهرست موسسات مورد تایید بانک مرکزی، هشدار جدی به موسسات داده شود.
رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بعد از اینکه نام این موسسات از فهرست بانک مرکزی حذف شد، جلسات فشرده‌ای با مدیران آنها برگزار نمودیم و خوشبختانه توانستیم به برنامه زمان‌بندی مناسبی دست یابیم. پیش‌بینی می‌کنم ظرف چند روز آینده مجوز یکی از این موسسات صادر و نام آن در فهرست بانک مرکزی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: سایر موسسات نیز طبق برنامه زمان‌بندی تعیین شده به دنبال تحقق شروط لازم هستند و امیدواریم هر چه زودتر بتوانند شرایط لازم را محقق کنند. رئیس کل بانک مرکزی به سپرده‌گذاران توصیه کرد در انتخاب بانک و موسسه‌ای که قصد دارند پول خود را در آن سپرده‌گذاری کنند تنها به نرخ سودی که به آنها تعلق می‌گیرد، توجه نکنند. همواره این واقعیت را درنظر داشته باشند که سودهای نامتعارف دارای ریسک و نااطمینانی‌هایی است. بنابراین، پیش از سپرده‌گذاری باید نام آن بانک یا موسسه را در سایت بانک مرکزی چک کنند.
سیف افزود: در آینده، بانک مرکزی بانک‌ها و موسسات اعتباری را بر اساس اصول حاکمیت شرکتی، اقلام و صورت‌های مالی، نرخ کفایت سرمایه و... رتبه‌بندی خواهد کرد و از سال آینده، ان‌شاءالله اجرا می‌شود چرا که این رتبه‌بندی‌ها لازمه برخورداری از نظام بانکی مقتدر است.
رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری به تحلیل شرایط بازار ارز پس از آغاز اجرای توافق ژنو پرداخت و گفت: پرسش از آینده نرخ ارز و پیش‌بینی این نرخ اصولا منطقی و حرفه‌ای نیست چرا که بازار جهت‌گیری‌های خود را خواهد داشت و باید بانک مرکزی به وظیفه خود که همان صیانت از ثبات اقتصادی کشور است، عمل کند.
وی ادامه داد: بانک مرکزی با هرگونه نوسان که خلاف جهت‌گیری‌ها و اصول اقتصادی باشد و با ثبات تلقی نشود، توافق ندارد. حال جهت حرکتی قیمت‌ها کاهشی باشد یا افزایش. بانک مرکزی تمام تلاش خود را معطوف به حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد دارد. نباید اجازه بدهیم اقتصاد ما که طی ماه‌های اخیر خوشبختانه آرامش و ثبات خوبی را تجربه کرده است، دوباره متلاطم و دچار شوک‌های زودگذر شود.
سیف افزود: به عقیده من، این ثبات نشأت گرفته از درک صحیح فعالان اقتصادی است و اگر بانک مرکزی اطلاعاتی داشته باشد که به جهت‌گیری درست فعالان اقتصادی کمک کند، آن را در اختیار بازار قرار خواهد داد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: گشایش‌های ارزی که قرار است اتفاق بیافتد، مسلما زمینه را برای رشد تولید و برون رفت از رکود فراهم می‌کند و تاثیراتی که این برون رفت در تقویت پول ملی ایجاد می‌کند، حتما قیمت ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد ولی این تاثیرات به صورت شوک نخواهد بود و بروز علائم مثبت برون رفت از آن رکود خود را نشان می‌دهد.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی در سال آینده گفت: با توجه به شرایط تورمی در حال حاضر نرخ‌های سود سپرده‌ها و تسهیلات، متعال است. با وجود اینکه در تئوری‌ها گفته می‌شود باید رابطه مناسبی بین تورم و نرخ سود بانکی وجود داشته باشد اما خوشبختانه در کشور ما به علت انتظار تورمی پایین، نرخ سود بانکی در حاشیه‌ای پایین‌تر از نرخ تورم به تعادل رسیده که علامت بسیار خوبی است.
سیف افزود: تصور می‌کنم اگر هدف‌های تورمی سال 92 و 93 تحقق پیدا کند، می‌تواند آثار مثبت بیشتری را بر انتظارات تورمی بگذارد و ثبات بیشتری را در این رابطه مشاهده کنیم.

کیهان

-بانک مرکزی:مردم برای سپرده گذاری فریب سودهای بالا را نخورند
-رهبر انقلاب :جریان تکفیری واکنش دشمن به بیداری اسلامی است
-موفقیت پزشکان ایرانی در درمان سرطان کبد کودکان
-توافق ژنو از امروز اجرایی می‌شود

خراسان

-34 افسر تسلیحات اتمی آمریکا به دلیل تقلب در امتحان برکنار شدند
-مقابله با هر عامل ضد وحدت تکلیف بزرگ شیعه و سنی است
-نامه لاریجانی به روحانی درباره صندوق توسعه ملی
-دستور جالب برخی دستگاه ها درباره نامه نگاری

جمهوری اسلامی

-تأکید وزارت خارجه بر مجازات عاملات شهادت دیپلمات ایرانی در یمن
-اختلاف و دودستگی میان مخالفان سوری برای شرکت در نشست ژنو 2
-خبرخوش برای 13 میلیون ایرانی فاقد بیمه
-شیعیان مالزی در مبارزه ای تنها

آرمان

-سیدعلی خمینی:رضایت مندی مردم در زمان جنگ بیشتر بود
-منشور حقوق شهروندی ضمانت‌ اجرایی می‌خواهد
-نظام به علی مطهری ها نیاز دارد
-سه تغییر بزرگ بنزینی سال 93

آفرینش

-ضرورت تأمین امکانات آموزشی بالینی دانشجویان پزشکی آزاد
-آتش جریان تکفیری دامن حامیان آن را خواهد گرفت
- قیمت بنزین به بیش از 1000 تومان افزایش می‌یابد
-ترکان زیر ضرب جبهه پایداری و جریان انحرافی

جام جم

-موفقیت پزشکان ایرانی در درمان سرطان کبد کودکان
-جریان تکفیری خطری بزرگ برای دنیای اسلام
-اجرای توافق ژنو از امروز آغاز می شود
-روزسرنوشت کمیته ملی المپیک

شرق

-مقام معظم رهبری:وحدت مهم ترین مساله امروز دنیای اسلام است
-انتقاد رییس قوه قضاییه از طولانی شدن بازداشت های موقت
-امروز؛آغاز اجرای توافق ایران و 6 قدرت جهانی
-دیپلماسی ارکستری

سیاست روز

-استیضاح نعمت‌زاده تقویت یا تضعیف وزارت صنعت، معدن و تجارت
-عملکردهای ۱+۵ و آژانس زیر ذره‌بین ملت ایران
-هنر بی‌پولی ارتش قزاقخانه را شکست داد!
-عراق را گورستان مداخله گران می‌‌کنیم

ایران

-آملی لاریجانی:تکلیف زندانی های موقت روشن شود
-اقوام را در مسئولیت های اجرایی سهیم می کنیم
-ادای احترام به قلم به پیشکسوت روزنامه نگاری
-زندگی زلال با شادی های ساده کودکان

حمایت

-واجدین شرایط تشرف به حج تمتع93 امروز مشخص می‌شوند
-سازوکارهای جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
-ورود اسباب بازی های خارجی را متوقف کنید
-استرس، ترس و فشار هواداران سه متهم اصلی است

تهران امروز

-8 میلیارد دلار، هزینه مبارزه ایرانی ها با آلودگی هوا
-ایران از المان و بلژیک گندم و کود خرید
-جریان تکفیری خطری برای جهان اسلام
-بنزین 93 با قیمت جدید

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها