jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۹۳۱۹   ۰۳ دی ۱۳۹۲  |  ۱۸:۴۳

به نظر می‌رسد مقدمات و آماده‌سازی گروه‌ها و طرف‌های بین‌المللی برای شرکت در مذاکرات ژنو 2 درباره آینده سوریه، کار ساده‌ای نباشد؛ موضوعی که شخصیت‌های بین‌المللی نیز بر آن صحه می‌گذارند.

در همین راستا، بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل در کنفرانسی خبری با تاکید مجدد بر آمادگی سازمان ملل برای برگزاری نشست ژنو 2 در دوم بهمن ماه، اعلام کرد: مذاکرات ژنو 2 که در ارتباط با بحران سوریه صورت می‌گیرد، بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. به گزارش ایسنا، وی در این کنفرانس خبری تصریح کرد: از دولت سوریه و مخالفان این کشور انتظار می‌رود تمرکز خود را روی انتخاب نمایندگان اعزامی خود به ژنو 2 معطوف کنند. دبیرکل سازمان ملل همچنین استفاده از بشکه‌های حاوی مواد منفجره در حلب و خشونت‌ها در سوریه را محکوم کرد.

از سوی دیگر، نمایندگان ائتلاف مخالفان سوریه با تشدید درگیری‌ها در حلب و حومه آن، اعلام کردند درصورت ادامه این درگیری‌ها در مذاکرات ژنو 2 شرکت نخواهند کرد. بر همین اساس، بدر جاموس، دبیرکل ائتلاف مخالفان سوریه در این خصوص مدعی شد: کشورهایی که نتوانستند نظام سوریه را وادار به توقف درگیری‌ها کنند، چگونه می‌توانند بر نظام سوریه برای اجرای معاهده ژنو 1 فشار وارد کنند. دبیرکل ائتلاف مخالفان سوریه همچنین خاطرنشان کرد: هیات کل ائتلاف مخالفان در چهارم ژانویه (چهاردهم دی) تصمیم نهایی خود را در خصوص مشارکت در نشست ژنو 2 اتخاذ خواهد کرد.

در همین حال، الکسی پشکوف، رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه با تاکید بر اهمیت حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ گفت: برگزاری این کنفرانس بدون حضور ایران مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. پشکوف تاکید کرد: کشورهای اروپایی با حضور ایران در ژنو۲ موافق هستند اما آمریکا درباره حضور ایران تردید دارد. وی عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس و نیز اسرائیل را مانع مشارکت ایران در ژنو۲ دانست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر