jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۲۷۷۴۲   ۲۸ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۱

حسن محمدی مدیر عامل اتحادیه تشکل های قرآنی در برنامه فصل نو شبکه قرآن و معارف سیما گفت: فعالیت های زیادی دررابطه با قرآن انجام شده اما هنوز یک سند محکم و بدون شک که بتواند به عنوان یک محور برای فعالیت های فرهنگی کشور محسوب شود تهیه نشده است.

650 مؤسسه به عضویت اتحادیه تشکل های قرآنی درآمده‌اند

وی اظهار داشت: در گذشته مؤسسات قرآنی پراکندگی زیادی داشتند و نیاز بود تا اتحادیه ای شکل بگیرد تا بتواند ساختار واحدی به مؤسسات ببخشد این اتفاق در سال 82 صورت گرفت و در حال حاضر در کل حدود 1000 مؤسسه به اتحادیه تشکل های قرآنی دخواست عضویت داده اند که طبق قوانین اتحادیه در حال حاضر بیش از 650 مؤسسه توانسته اند به عضویت اتحادیه در آیند.

محمدی ادامه داد: آماری که در رابطه با مؤسسات قرآنی مردمی از جانب ارشاد مطرح می شود 1500 مؤسسه است اما این آمار از سوی سازمان تبلیغات اسلامی 2000 مؤسسه می باشد اما در کل می توان گفت که حدود 1000 مؤسسه فعال در کشور در حال فعالیت در حوزه قرآنی می باشند اما همین موضوع نیز یکی از ضعف های مهم جامعه قرآنی است که شناخت جامعی از ظرفیت های موجود درباره مؤسسات قرآنی هنوز وجود ندارد.

وی با بیان این مطلب که اتحادیه تلاش کرده است تا رابط اصلی بین مردم و ارگان های دولتی باشد تصریح کرد: سعی کردیم تا در جلساتی که به نوعی مرتبط با حوزه تصمیم گیری در حوزه قرآنی بودند به عنوان نماینده مؤسسات مردمی حضور داشته باشیم و مطالبات بر حق آن ها را بیان کنیم و در این میان هر چند دستگاه های اجرایی، اتحادیه تشکل های قرآنی را به رسمیت می شناسند اما به هر حال مشکلات حوزه مردمی برایشان ملموس نیست و خیلی اعتقاد به ظرفیت های این حوزه ندارند.

مدیر عامل اتحادیه تشکل های قرآنی در رابطه با توزیع بودجه به نهادهای مردمی گفت: متأسفانه بودجه تعلق گرفته پاسخگوی نیازهای مؤسسات و قابل قیاس با ظرفیت هایی که در مؤسسات مردمی در رابطه با ترویج فرهنگ قرآن وجود دارد نبوده است، از طرفی هیچ نگاه بلند مدتی برای این که مؤسسات به سمت استقلال مالی پیش بروند وجود ندارد در حالی که باید تلاش شود تا به گونه ای مؤسسات قرآنی را حمایت کنیم که از کمک های دولتی بی نیاز شوند.

وی درپاسخ به صیرفی مجری برنامه فصل نو در پاسخ به این سؤال که چرا مؤسسات قرآنی حضور کم رنگ تری در طرح 1447 نسبت به طرح سال گذشته داشته اند گفت: مشارکت مؤسسات به این دلیل در طرح 1447 کمتر شد که حمایت های لازم و قول هایی که در طرح 1446 به آن ها داده شد صورت نگرفت و این یکی از دلایل ورود کمتر به طرح 1447 بود که امسال برگزار شد.

برچسب ها: قرآن
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر