به‌دنبال حمله تروریستی اخیر به کارکنان ایرانی طرح انتقال گاز در استان دیاله عراق، رئیس‌جمهور کشورمان تلفنی با نخست‌وزیر عراق گفت‌وگو کرد.
کد خبر: ۶۲۶۴۳۰

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی در این گفت‌وگو تصریح کرد: هدف برنامه‌ریزی شده این اقدامات نه فقط مردم عراق، بلکه جهان اسلام و تمام کسانی هستند که به ملت عراق خدمت می‌کنند.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که این اقدامات گام‌هایی است که در مسیر تفرقه و تشتت و جلوگیری از توسعه و آبادانی عراق و روابط رو به رشد دو کشور برداشته می‌شود، اظهار کرد: ما باید به صورت متحد با تروریسم مبارزه کنیم. این اقدام نشانگر آن است که افراط‌گرایان و تروریست‌ها منافع مادی و معنوی اقوام و مذاهب مختلف مردم عراق را نشانه گرفته‌اند.

روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های دولت عراق برای جلوگیری از این‌گونه حملات، گفت: همان‌گونه که دولت عراق پیش از این امنیت پیمانکاران و شرکت‌های ایرانی را تضمین‌ کرده است، باید در جهت حفاظت بیشتر آنان تلاش کند.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به نزدیک بودن مراسم اربعین اباعبدالله الحسین(ع) و حضور میلیونی زائران حسینی از سراسر جهان اسلام و بویژه ایران در عراق گفت: ما خواهان آنیم که تلاش و مجاهدت گسترده‌ای برای تامین امنیت زائران حسینی صورت پذیرد. روحانی با اشاره به کسانی که از تروریسم و جنایتکاران حمایت می‌کنند، گفت: کشورهایی که در این قضایا دخیل‌ هستند، مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.رئیس‌جمهور کشورمان افزود: کسانی که با ارسال سلاح، تجهیز و آموزش به تروریست‌ها، منطقه را بحرانی کرده‌اند، سرانجام گرفتار تروریست‌پروری خود خواهند شد.مالکی: دستور داده‌ام مقصران شناسایی و تحت تعقیب قرار بگیرنددر این ‌گفت‌وگوی تلفنی نوری المالکی با ابراز تسلیت به مردم ایران و بیان تأسف از حادثه رخ داده، گفت: ریشه این‌گونه حوادث به اقدامات فرقه‌ای برمی‌گردد و تروریست‌ها به‌دنبال عقب‌ماندگی ملت عراق هستند.

مالکی افزود: دستور داده‌ام مقصران شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفته، دستگیر و محاکمه شوند.

نخست‌‌وزیر عراق گفت: دستور داده‌ام از اتباع و همچنین زائران ایرانی که در عراق هستند به لحاظ امنیتی به‌گونه‌ای کامل‌تر و قوی‌تر حفاظت شود و کسانی که در حال اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی هستند به‌صورت ویژه در امنیت و حفاظت کامل باشند.نوری المالکی با اشاره به این موضوع که ایران و عراق بهترین روابط را دارند و در آینده نیز خواهند داشت، گفت: تروریست‌ها قادر نخواهند بود اراده دو ملت ایران و عراق را برای توسعه روابط و تعمیق همکاری‌ها به شکست بکشانند.

نخست‌وزیر عراق افزود: من تضمین می‌کنم در آینده شاهد این‌گونه حوادث نباشیم و از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری کنم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها