jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۲۶۰۲۹   ۲۴ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۸:۱۵

برای اولین بار روش خاصی در برداشت یک مرحله‌ای پوسیدگی دندان‌ها به منظور حفظ حیات عصب دندان و جلوگیری از عصب کشی، در کشورمان انجام شد.

راه جدید: ترمیم دندانها، بدون عصب کشی

به گزارش جام جم سرا به نقل از آفرینش، دکتر سپیده بانوا، استادیار بخش ترمیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران، در نهمین کنگره انجمن بین المللی تحقیقات دندانپزشکی ایران در جمع خبرنگاران گفت: برای اولین بار در کشور از روشی برای حفظ حیات عصب دندان استفاده کردیم. در این روش زمانی که دندان دارای پوسیدگی عمیق باشد، نیازی به از بین بردن حیات عصب دندان نیست. این روش با استفاده از مواد سی‌ای‌‌ام و‌‌ ام‌تی‌‌ای انجام می‌گیرد.
وی افزود: در کشور ما میزان پوسیدگی دندان بسیار بالاست و علاوه بر آن که باید تلاشمان بر حفظ دندان‌های دارای پوسیدگی عمیق باشد با استفاده از این روش می‌توان با هزینه کمتری نیز دندانها را درمان کرد.
بانوا همچنین تصریح کرد: یکی از مشکلات کشورمان این است که ایمپلنت جای بسیاری از درمان‌های محافظه کارانه را گرفته است در حالی که در کشورهای دیگر، ایمپلنت جزء آخرین درمان‌ها حساب می‌شود. بنابراین در حال رایزنی هستیم که از طریق وزارت بهداشت این روش به سایر دندانپزشکان نیز آموزش داده شود.

کندی سرعت طرح‌های تحقیقاتی دندانپزشکی
دکتر بانوا در بخش دیگری از سخنانش افزود: اساس دانش و درمانهای دندانپزشکی تحقیق و پژوهش است اگر تحقیقی صورت نگیرد دانش نیز تولید نمی‌شود ولی در چند سال اخیر به دلیل مشکلاتی که در بعد علمی از تحریم‌ها ناشی شد، پژوهش کمی دچار ضعف شد. تجهیزات مناسب برای انجام پژوهش‌ها یا کمیابند یا هزینه زیادی دارند و مواد دندانی که مورد بررسی و پژوهش قرار می‌گیرند در دسترس نیستند. با تحولاتی که صورت گرفته روزنه‌های امیدی در زمینه پژوهش در دندانپزشکی ایجاد خواهد شد که امیدواریم در سالهای آینده شرایط بهتری برای پژوهش‌ ایجاد شود.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر