jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۱۸۷۰۳   ۰۳ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۴۸

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که بحران اقتصادی و به طور خاص بیکاری، حقوق پایین، پیشرفت کند در شغل نه تنها در حسابهای بانکی ما تأثیر گذار است بلکه مغزمان را نیز در خطر کاهش مهارتهای‌شناختی و یا به عبارت دیگر کند ذهنی قرار می‌دهد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از خبرگزاری مهر- نتایج این تحقیق که در مغز همه گیری‌شناسی و سلامت اجتماعی منتشر شده است از اطلاعات یک تحقیق بزرگ اروپایی که از ۱۲ هزار نفر در ۱۱ کشور انجام شده استفاده کرده است.
این تحقیق نشان می‌دهد که مردان بین ۴۵ تا ۴۹ سالگی دچار یک بحران و یا چند بحران می‌شوند دارای نمره‌های‌شناختی پایینتری در مقابل افراد غیر بیکاری بوده که درحال سپری کردن اواخر دهه ۴۰ سالگی خود هستند.
آنجا لیست یک پژوهشگر پسادکترا در دانشگاه لوکزامبورگ که ریاست این گروه تحقیقاتی را برعهده داشت اشاره کرد که یک روند مشابه با زنانی مورد بررسی قرار گرفته است که بین ۲۵ تا ۴۴ سالگی بحران اقتصادی را تجربه کرده‌اند.
وی افزود: ما عملکرد‌شناختی را از طریق آزمایشهای سیالی کلامی، یادآوری سریع، یادآوری با تأخیر، تشخیص موقیت و محاسبات ساده ذهنی اندازه گیری می‌کنیم، آزمایش‌ها و تحلیلهای ما نشان می‌دهد که تجربه یک دوره بحران اقتصادی دارای‌‌ همان کاهش عملکرد‌شناختی است که ما انتظار داریم در دوره یکساله در سالخوردگی مشاهده کنیم.
این تحقیقات به دنبال گزارشی انجام شده که تابستان گذشته در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد براساس این گزارش بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ – ۲۰۰۹ انگیزه‌ای برای خودکشی بیش از یک هزار نفر بوده است. این تحقیقات نشان داده است که نرخ خودکشی در بریتانیا رو به کاهش گذاشته است اما در سال ۲۰۰۸ این نرخ ۸ درصد در میان مردان و ۹ در صد درمیان زنان رو به افزایش داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر