jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۰۵۷۷۴ ۲۰ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۵۷

رابطه ورزشی ایران و انگلیس

از واردات فوتبال و تنیس تا صادرات چوگان

اگر انگلستان بخواهد برتری خود را در ورزش به رخ جهانیان بکشد باید از فوتبال، کریکت، تنیس روی میز و ورزش‌های نزدیک به آن، بیلیارد و ورزش‌های مشابه اسبدوانی سخن براند.

همه می‌دانند «لیگ برتر» فوتبال این ​کشور جایگاه خدشه ناپذیری در جهان دارد و این کشور در اسبدوانی جایگاه‌های برتر جهانی را به خود اختصاص داده است. در مقابل، ایران فوتبال پرشور و هیجانی دارد و البته دستی هم بر آتش اسبدوانی و چوگان داشته است. به این صورت است که سه ورزش فوتبال، اسبدوانی و چوگان می‌تواند نقطه واصل ایران و انگلستان در عالم ورزش باشد؛ عالمی که در آن دیگر استعمار جایی ندارد و باید به رقابت پرداخت.

فوتبال؛ از خوزستان تا لندن

فوتبال را انگلیسی‌ها به ایران آوردند. نقل تاریخ است که در اواخر سده 1300 این اتفاق افتاد و اولین مسابقه فوتبال هم میان انگلیسی‌های مقیم و ملوانان خارجی بود. اولین جام فوتبال در ایران هم توسط وزیرمختار این کشور در سال 1286 و بدون حضور تیم‌های ایرانی اجرا شد. عنوان نخستین بلیت‌فروشی تاریخ ایران هم بدون حضور انگلیسی‌ها ممکن نیست. مسابقه سال 1321 ایران با تیم ارتش این کشور در امجدیه، نخستین مسابقه‌ای بود که برای آن بلیت فروخته شد. اولین مربی خارجی فوتبال ایران هم انگلیسی بود. آلفرد جیمز گیبل که با هفته‌ای 20 لیره مربی ایران شد و ظاهرا کار شاخصی جز سفر به مناطق مختلف ایران و آموزش فوتبال انجام نداد.

لقب اولین مربی خارجی خوزستان، مهد فوتبال ایران هم به نام هاکر انگلیسی خورده که ظاهرا الگویی برای باشگاه شاهین و مکتب ماندگار این تیم بوده است؛ البته تعامل فوتبالی ایران و انگلستان فقط به مربی ختم نشد. بعد از آن‌که مرحوم ناصر حجازی پس از جام‌جهانی سال 1978 در آستانه پیوستن به منچستریونایتد بود، اما به مقصود خود نرسید؛ آندرانیک تیموریان و اشکان دژاگه دو نماینده فوتبال ایران در لیگ برتر انگلستان شدند. دژاگه در حال حاضر هم در تیم فولام انگلستان بازی می‌کند. لیگ برتر فوتبال انگلستان در ایران بسیار مورد توجه علاقه‌مندان فوتبال است. سه تیم مطرح این لیگ یعنی آرسنال، منچستریونایتد و چلسی کانون رسمی هواداران در ایران دارند.

چوگان، صادرات متقابل ایرانیان به انگلیس

چوگان، ورزشی باستانی و ایرانی است که ایرانیان آن را در دوره صفوی به انگلیسی‌ها آموختند. بعدها چوگان در ایران با کم‌لطفی مردم و مسئولان روبه‌رو شد، اما انگلیسی‌ها پلی شدند برای فراگیری این ورزش در همه نقاط جهان. گفته می‌شود که درحال حاضر آمریکای جنوبی به عنوان قطب این ورزش در سراسر جهان شناخته می‌شود.

اسبدوانی با اسب‌های مشترک

برخی از محققان اسبدوانی معتقدند، نژاد اسب‌های تازی یا ایرانی و انگلیسی مشترک است. آنان می‌گویند این اشتراک به دلیل فرستادن بهترین اسب‌های ایرانی به هندوستان در زمان حاکمیت انگلستان بوده است. با این حال در اسبدوانی هم مانند چوگان، این ایرانی‌ها بودند که توانستند گوی سبقت را از ایرانیان بربایند.

کریکت، مقاومت ایرانیان؟

با وجود این‌که در کشورهای همسایه ایران و منطقه نظیر افغانستان، پاکستان، هند و بنگلادش به تبع حضور بریتانیا، ورزش کریکت بسیار جدی گرفته می‌شود، چنین مساله‌ای در ایران وجود ندارد و صرفا یک انجمن برای این ورزش در ایران تاسیس شده است. شاید بد نباشد دلایل فراگیر نبودن کریکت در ایران مورد تحقیق همزمان ورزشی‌ها، جامعه‌شناسان و مورخان قرار گیرد. شاید یکی از دلایل این امر انگلیسی بودن این بازی باشد.

سایر ورزش‌ها

در منابع رسمی ایران آورده شده ورزش‌هایی چون بدمینتون، تنیس و اسکواش هم از واردات انگلیسی‌ها به ایران است؛ گفته می‌شود هر سه این ورزش‌ها مایه تفریح کارکنان انگلیسی نفت جنوب بودند و بعد از آن در میان ایرانیان نفوذ پیدا کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر