jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۰۴۰۱۷   ۱۴ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۵۹

کافی است کلمه «کودک» را در نوار بالایی سایت گوگل، کنار واژه «سینما یا تلویزیون» بنشانید؛ تا چند صفحه اول نتایج این سایت چیز زیادی جز هشدارهای امنیتی، پزشکی، روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه برای دور کردن کودکان از این رسانه‌های جمعی چیز دیگری یافت نمی‌کنید؛ مطالبی که همه بوی خطر و منع می‌دهد.

برنامه‌سازانی که همیشه با هراس برای این قشر برنامه‌سازی می‌کنند و خانواده‌هایی که ـ به توصیه صاحب‌نظران ـ کنترل تلویزیون را جزو اشیای غیرضروری و البته خطرزا برای کودکان می‌دانند، اما جدا از این حساسیت بعضا بجا، واقعیت امر چیز دیگری است؛ واقعیت این است که بسیاری از ما فکر می‌کنیم باید «برای» کودکان برنامه ساخت و آنها را سرگرم کرد. هیچ وقت به آن سوی موضوع اهمیتی داده نشده است. این‌که برای یک بار هم که شده «با» کودکان برنامه ساخت و با آنها سرگرم شد؛ کودکانی که پاکند و معصوم و هرچه بیشتر نزدیکشان می‌شویم، باید جوانب امر را بیشتر رعایت کنیم. بیشتر مراقب باشیم و بیشتر زلال. آنها زیادی حساسند و هیچ وقت نمی‌توانند چیزی را که فکر می‌کنند پنهان سازند، یا مثلا جور دیگری آن را بگویند، یا اصلا تلاش کنند مثلا با برنامه‌ریزی‌های دقیق، با فلان شخص بیشتر بجوشند و از فلان کس دوری کنند.

آنها اگر لبخند می‌زنند، یعنی چیزی خوشحالشان کرده است. اگر بی‌حوصله می‌شوند، لابد چیزی خسته‌کننده بوده، یا اگر عصبانی می‌شوند و کلافه حتما چیز ناراحت‌کننده‌ای بوده است و باید حسابی مواظب خاطرشان باشیم.

می‌خواهم بگویم حضور کودکان در تلویزیون فیلتر زخیم انتقال حس را از میان برمی‌دارد. بی‌واسطه حسی را با مخاطبان رد و بدل می‌کند و به همین دلیل ساده است که کار با کودکان پر است از خاطره و مخاطره و «با» کودکان برنامه‌سازی کردن دل شیر می‌خواهد.

باید زیادی شفاف باشیم و بدانیم که هماهنگی‌ها و سفارش‌های پیش از شروع برنامه کفاف حجم اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را نمی‌دهد. این‌که اصولا هنگام کار با کودکان هیچ مهاری در کار نیست. همه چیز همان است که می‌بینیم. چیزی دستکاری و شکل‌بندی نمی‌شود و درست همین اتفاقات ناب است که حضور کودکان را در تلویزیون ویژه و دیدنی می‌کند. مثل همین چندی پیش که برنامه «رادیو هفت» از شبکه آموزش این جسارت را به تن خرید و «با» کودکان برنامه ساخت. در یک بخش چند دقیقه‌ای با آنها حرف زد. حرف زد؛ چراکه اصلا وقتی با کودکان برنامه می‌سازیم، نیازی به متن و دیالوگ نیست. نیازی به خلق فضای فانتزی یا مثلا ایجاد حسی ناب به مدد عناصر خارجی در برنامه نیست. خود کودکان با حرف زدنشان این فضا را به وجود می‌آورند. فقط باید رگ خوابشان را به دست بیاوریم.

در آن بخش برنامه «رادیو هفت» هم همین اتفاق افتاد. کودکانی می‌آمدند و کار خاصی نمی‌کردند. آنها فقط می‌آمدند و فقط حضور داشتند. بعد از آن دیگر چند دوربین بود برای ثبت لحظات و نفر مقابلی که سعی می‌کرد دنیای درونی آنها را کشف کند. این خود بچه‌ها بودند که همه چیز را پیش می‌بردند. همین یک اتفاق، همین چند دقیقه پای صحبت‌های دنیای متفاوت کودکان نشستن، انسان را می‌برد به عالمی دیگر که همه چیز در آن جور دیگری است. کودکانی که می‌آیند، می‌نشینند و از خودشان می‌گویند. از حس‌شان نسبت به ما آدم‌بزرگ‌ها می‌گویند. اتفاقا خیلی چیزها را هم به ما یادآوری می‌کنند. خیلی از چیزهایی که خیلی وقت است فراموشمان شده است. این‌که دیر اعتماد می‌کنیم، دیر به حرف می‌آییم، دیر چیزی به وجدمان می‌آورد و...

همیشه دیر می‌کنیم، حتی برای ابراز محبت‌هایمان، حتی برای به زبان آوردن اندک چیزهای خوب. کودکان اما در تلویزیون به ما می‌فهمانند این قاب کوچک دوربین چیزی نیست که وقتی روبه‌رویش قرار بگیری، بخواهی کس دیگری شوی. آنها به ما می‌فهمانند هیچ چیز این دنیای سر به هوا آنقدر جدی نیست که برایش برنامه‌ریزی کنی، نقشه بکشی و بعد از موبه‌مو اجرا شدنش ذوق کنی. آنها گرم و صمیمی‌اند و استفاده از آنها در برنامه‌های تلویزیون یعنی این‌که یک برنامه‌ساز آنقدر دلش بزرگ هست که برای آدم کوچک‌ها هم جا داشته باشد، یعنی این‌که ما می‌توانیم از این به بعد برنامه‌هایی را تماشا کنیم که هیچ چیزش روی برنامه‌ریزی حساب شده و خشک پیش نمی‌رود، یعنی برنامه‌ها بیشتر شبیه به زندگی‌ است؛ همان‌طور به هم ریخته و دلنشین، همان‌طور خودمانی و بی‌شیله‌پیله، مثل خود بچه‌ها.

مهراوه فردوسی / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر