آیت‌الله سیدمحمد غروی با اشاره به جایگاه ویژه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: هیچ‌کس توانایی ایجاد اختلاف در این تشکل را ندارد.
کد خبر: ۵۷۷۰۳۶

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با مهر با تأکید بر این‌که بین اعضای جامعه مدرسین در ارتباط با اصول انقلاب و نظام هم‌افزایی وجود داشته و اختلافی دیده نمی‌شود، عنوان کرد: اما طبیعتا باید به این نکته توجه شود که در یک مجموعه در عین حال که هدف واحد وجود دارد گاهی اختلاف نظرهایی در راهبردها و روش‌ها نیز دیده می‌شود.

وی درباره این‌گونه اختلاف نظرها در جامعه مدرسین اظهار کرد: آن‌گونه که من احساس می‌کنم و درک کرده‌ام این‌گونه نیست که کسانی در این تشکل، حرکاتی برای ایجاد دو دستگی و تجزیه انجام دهند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره برخی اختلاف‌ نظرهایی که در زمان انتخابات بین اعضای این تشکل پیش آمد، بیان کرد: در زمینه مباحث انتخاباتی اختلاف نظرهایی وجود داشت ولی آنچه در این میان مطرح است برخورد برخی از افراد با این اختلاف نظرها بود.

وی گفت: اگر افرادی در انتخاب‌های انجام شده اختلاف‌نظری داشتند باید اختلاف نظرها را در خود جامعه مدرسین مطرح می‌کردند یا قانع شده یا دیگران را قانع می‌کردند اما بیان اختلاف نظر در رسانه‌ها یا بیان مطالبی مانند این‌که جلسات تشکیل شده رسمی نبوده است، اقدام درستی نبود.

آیت‌الله غروی تصریح کرد: زمانی هم که رئیس محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از اظهارات صورت‌گرفته اطلاعیه‌ای را صادر کرد، برخی افراد دیگر نباید به سخنان و مسائل دامن می‌زدند که متاسفانه برعکس این عمل شد و این افراد به اقدامات خود ادامه دادند.

وی در عین حال بار دیگر با تاکید برگفته‌های خود مبنی بر نبود افرادی که خواهان انشقاق در جامعه مدرسین باشند، ادامه داد: اگرهم به فرض محال چنین افرادی وجود داشته باشند نه تنها تعداد چشمگیری نیستند بلکه توانایی ایجاد اختلاف در جامعه را نیز نخواهند داشت.

غروی افزود: مشکل در جامعه مدرسین این نبود که افرادی از یک نامزد حمایت کردند بلکه مشکل مباحثی بود که برخی افراد مطرح کردند و جلسات و مصوبات جامعه را زیر سوال بردند و آن را رسانه‌ای کردند.

وی با اشاره به سابقه طولانی جامعه مدرسین گفت: با گذشت زمان افرادی به عضویت در می‌آیند و افرادی نیز به‌علت فوت از جامعه مدرسین خارج می‌شوند و افرادی نیز به‌دلیل مشغله یا بیماری توانایی شرکت در تمامی جلسات را ندارند اما این به آن معنا نیست که اعضا نسبت به جلسات یا تصمیمات بی‌تفاوت هستند.

جامعه مدرسین قائم به شخص نیست

غروی ادامه داد: جامعه مدرسین طی سالیان متمادی همچون جویباری در جریان است و چنانچه زمانی فرا برسد که خدای نکرده نفر اول و دوم از سران این تشکل کنار بکشند باز هم به حرکت خود ادامه خواهد داد و قائم به شخص نیست.

وی به انتخابات سال 84 اشاره کرد و گفت: در آن دوره هم اکثریت جامعه مدرسین از آقای لاریجانی حمایت کرد اما یک تعداد افرادی که در این تشکل بودند و افراد دیگری که عضو جامعه نبودند از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حمایت کردند و این افراد، هیچ‌گاه موضع اکثریت جامعه را هم زیر سوال نبرده و بحثی در این زمینه در رسانه‌ها مطرح نکردند ولی در انتخابات اخیر عکس اتفاقات سال 84 رخ داد که کار درستی نبود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه درباره حمایت آیت‌الله مصباح از یکی از نامزدها عنوان کرد: هر چند ایشان از نامزدی دیگر حمایت کرد ولی من هیچ‌گاه ندیدم و نشنیدم که ایشان حمایت جامعه مدرسین از نامزدی دیگر به‌جز نامزد مورد حمایت خودش را زیر سوال ببرد یا آن را غیرقانونی بداند؛ اظهار نظرهایی هم که در این زمینه مطرح شد اظهارات برخی از نزدیکان ایشان بود.

آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، چند روز قبل در گفت‌وگویی با اشاره به برخی اختلافات میان اعضای این تشکل در ایام انتخابات، جامعه مدرسین را تا آستانه تجزیه پیش برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها