jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۷۶۰۷۸   ۱۱ تير ۱۳۹۲  |  ۲۱:۳۰

با شنیدن نام کشور چین به یاد چه چیزی می‌افتید؛ جنس‌های یکبار مصرف و بی‌کیفیت و جمعیت میلیاردی یا خانواده‌هایی که فقط یک فرزند دارند. این موارد شاید چین را برای خیلی‌ها تداعی کند، اما قانون تک‌فرزندی بالاخره کار دست چینی‌ها داد و سبب شد روز گذشته رسانه‌ها از تصویب قانونی عجیب خبر بدهند که می‌تواند به یکی دیگر از معرفه‌های جدید چین بدل شود.

این قانون ملاقات و سرزدن به والدین سالخورده را اجباری کرده و برای قانون شکنان جزای نقدی و حبس در نظر گرفته است، طبق این قانون، جنجالی اشخاص بزرگسال نباید به والدین خود بی‌توجهی کرده بلکه باید نیازهای معنوی آنها را شناخته و برای برآورده شدنشان اقدام کنند. طبق این قانون افرادی که دور از والدین خود زندگی می‌کنند موظفند مرتب به شهر خود برگشته و سراغی از پدر و مادرشان بگیرند. کارشناسان می‌گویند جزئیات این قانون مشخص نشده و معلوم نیست که فرزندان باید هر چند وقت یک‌بار به پدر و مادر خود سر بزنند به همین دلیل برخی‌ها ادعا می‌کنند این قانون ضمانت اجرایی ندارد و چنین رفتارهایی باید از درون هر انسان برانگیخته شود، اما حقوقدانان در مقابل ادعا می‌کنند این قانون حداقل می‌تواند نقش آموزشی داشته و مانند تلنگری فرزندان یکی یک دانه‌ای را که در جستجوی کار به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده‌اند به خود آورده و آنها را به یاد والدین‌شان بیندازد؛ زیرا طبق آمار حدود یک هشتم جمعیت این کشور میلیاردی را افرادی تشکیل می‌دهند که بیش از 60 سال از عمرشان سپری شده است، جالب‌تر این‌ که حدود 50 درصد این افراد سالخورده به تنهایی روزگار می‌گذرانند. به همین دلیل این روزها نحوه برخورد و نگهداری از افراد سالخورده به یکی از دغدغه‌های چینی‌ها تبدیل شده است. طبق آمار سال 2010 حدود 178 میلیون نفر در چین زندگی می‌کنند که بیشتر از 60‌سال دارند، آنچه چینی‌ها را بیشتر نگران می‌کند این است که پیش‌بینی‌ها از این حکایت دارد که تعداد این افراد تا سال 2030 دو برابر خواهد شد. هر چند با انتشار این خبر برخی کاربران دنیای مجازی ایراد‌هایی به این قانون گرفته و آن را ناکارآمد خوانده‌اند، اما حقوقدانان چینی معتقدند این قانون می‌تواند نقطه عطفی باشد برای تصویب قانون‌های مشابه دیگر.

مهدی آیینی‌ / ‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر