jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۶۹۸۱۰   ۲۰ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۶

ظاهرا هر قدر به روز انتخابات ریاست جمهوری ـ بیست‌و‌چهارم خرداد، چهار روز دیگر ـ نزدیک می‌شویم، رقابت نامزدها در دادن وعده‌های جالب اقتصادی برای کسب رای هم شدت می‌گیرد؛ وعده‌هایی که مشخص نیست کدام پشتوانه علمی و عملی پشت آن قرار دارد. جالب اینجاست که بتازگی این وعده‌ها از سوی کسانی داده می‌شود که نماینده اقتصادی نامزدها هستند، کسانی که تئوریسین دولت احتمالی آینده کشور به‌شمار می‌آیند.

این وعده‌ها را اجرایی هم هست؟!

در تازه‌ترین اظهارنظر از این دست، نماینده اقتصادی یکی از نامزدها دیروز مدعی شده تا دو هفته پس از تشکیل کابینه فرد مورد حمایتش، قیمت ارز را نه تنها تثبیت خواهد کرد، بلکه آن را به 2500 تومان کاهش خواهد داد.

وی همچنین نظر داده که تا وقتی فقیر در کشور وجود دارد، اجرای طرح‌های عمرانی اولویت ندارد! روشن است کسانی که مختصر آشنایی با الفبای علم اقتصاد داشته و در ضمن در کسوت یک فعال عادی اقتصادی شرایط روز اقتصاد کشور را رصد کنند بر غیرقابل اجرا بودن این وعده‌ها صحه می‌گذارند.

در شرایطی که تحریم‌ها علاوه بر ایجاد محدودیت شدید در نقل و انتقال پول، ذخایر ارزی کشور را کاهش داده و اثرات روانی سنگینی بر طرف تقاضای ارز وارد کرده، واقعا هر دولتی با برخورداری از برجسته‌ترین نوبلیست‌های اقتصاد هم نخواهد توانست بازار ارز را تثبیت و قیمت‌ها را حدود 30 درصد (یکهزار تومان) کاهش دهد؛ چرا که وضع بازار ارز به زمینی بایر می‌ماند که نقشه ساختمان آینده آن نیز آماده است، اما چون مصالح نیست و نرسیده، فعلا کاری از دست بهترین معماران نیز برنمی‌آید.

حال با توجه به این دلایل ساده معلوم نیست این نمایندگان اقتصادی نامزدها، چرا چنین وعده‌هایی را به رای‌دهندگان عرضه می‌کنند.

یا درباره اولویت نداشتن اجرای طرح‌های عمرانی تا زمانی که فقیر هست، یک دانشجوی ترم دوم رشته اقتصاد هم بخوبی می‌داند که ریشه‌‌کنی فقر در گرو ایجاد رونق‌اقتصادی و تولید است.

چون با رونق و تولید است که هم تورم کاهش می‌یابد و هم اشتغال و سرانجام رفاه ایجاد می‌شود؛ اما وقتی طرح‌‌های عمرانی که بیشتر آنها زیربنایی‌اند، مانند راه، سد و...، احداث نشود یا کند احداث شود، سرانجام رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری دولت در اقتصاد کاهش می‌یابد که یکی از فوری‌ترین اثرات آن، حذف فرصت‌های شغلی دولتی ناشی از اجرای این طرح‌‌ها و ایجاد بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی در نقاط مختلف کشور است.

به این ترتیب باید به برخی وعده‌های غیر عملی و غیر علمی که در این روزها سرداده می‌شود، لبخند زد و برای ارائه‌دهندگان آن موفقیت و توفیق روزافزون آرزو کرد.

سید علی دوستی موسوی - دبیر گروه اقتصاد

برچسب ها: ارز
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر