نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از ایجاد یک معاونت ورزشی در وزارت آموزش و پرورش مخصوص ورزش‌های پهلوانی در دولت احتمالی خود خبر داد و گفت: باید امکانات ورزشی بانوان هم مثل آقایان باشد.
کد خبر: ۵۶۸۸۱۰
استقلال و پرسپولیس را به هواداران واگذار می‌کنم

علی‌اکبر ولایتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز (پنج‌شنبه) با حضور در برنامه «برای فردا» رادیو ورزش به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در حوزه ورزش و جوانان پرداخت.

وی با بیان اینکه همه ملت ایران بالقوه اهل ورزش هستند ویا دوستدار ورزشند و خوب است که روزی بیاید که همه مردم در هر سنی هستند اهل ورزش باشند، گفت: قانون ورزش مربوط به 43 سال قبل است. اولین کاری که باید صورت بگیرد اصلاح قانون ورزش با شرایط زمان و کاستی‌هایی که دارد است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به وجود شورای عالی ورزش در رأس ورزش کشور اظهار داشت: این شورا به‌ندرت جلساتی را تشکیل می‌دهد و این یکی از اشکالات است چرا که شورای ورزش باید به‌وفور تشکیل شود تا ضعف‌ها و کمبودهای ورزش را جبران کند و با تصویب مصوبات مناسب راه را برای ورزش قهرمانی هموارتر کند.

ولایتی با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های کشور به‌خصوص نسل جوان برای پیشبرد اهداف کشور استفاده کرد، در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای را برای بهبود وضع ورزش قهرمانی دارد، تصریح کرد: در کشور ما میهن‌پرستی و دفاع از تمامیت ارضی کشور و دفاع از نظام حاکم بر کشور جزو مشترکات تمام مقاطع تاریخی ما بوده است، به‌عنوان مثال ما در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی دلاورمردی‌های رستم را می‌بینیم که وقتی تمامیت ارضی کشور به خطر می‌افتد از زابل حرکت می‌کند و پرچم را به دست می‌گیرد و همه مردم زیر پرچم او جمع می‌شوند و از کشور دفاع می‌کنند.

وی با بیان اینکه کشوری که هویت ملی‌اش بر اساس خلق حماسه است، به توصیف شخصیت حضرت علی علیه السّلام به‌عنوان یک پهلوان ورزشکار اشاره کرد و افزود: پهلوانی با فتوت و مهربانی درآمیخته است. تقویت اخلاق در ورزش را باید به‌صورت اولیه در نهاد هر ایرانی مورد توجه قرار دهیم چرا که اخلاق به‌صورت ذاتی در سرشت هر ایرانی وجود دارد. منتهی ما باید راه‌های تبدیل کردن این ظرفیت از حالت بالفعل به بالقوه را پیدا کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تألیف کتابی با عنوان «دانشنامه جوانمردی» توسط خود اظهار داشت: باید بتوانیم پایه‌های اخلاق را در ورزش که ریشه در فتوت ما ایرانی‌ها دارد احیا کنیم. پهلوان کسی است که قوت جسم و ارتقای روح و ویژگی‌های برجسته اخلاق را در خود دارد و وظیفه ما است که زمینه‌های آن را که در سرشت هر ایرانی وجود دارد تقویت کنیم.

ولایتی بر همین اساس خاطرنشان کرد: ما با تکیه بر همین اخلاق می‌بینیم در ورزش‌های جدیدی که از دیگر کشورها وارد شده است چگونه سربلندیم و حتی می‌توانیم با منش پهلوانی شیوه ورزش‌های مدرن را نیز بیاموزیم.

وی با اشاره به دیدار خود با ورزشکاران و پیشکسوتان و مربیان ورزش گفت: حتی کسانی که در ورزش‌های جدید مدال‌آور بودند شاهد بودیم که هیچ‌وقت از منش پهلوانی دور نبودند به‌عنوان مثال پیشکسوتی مثل نصیری که یک قهرمان مدال‌آور بوده است چگونه برخورد خود را با دیگران تنظیم می‌کند و این از آثار رویکرد پهلوانی‌بودن ورزشکاران ماست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به برنامه‌های خود در جهت تغییرات جدید در ورزش اشاره کرد و گفت: به‌عنوان اولین کاری که مورد توجه قرار خواهیم داد این است که ورزش از حالت دولتی به حالت مردمی تبدیل شود.

ولایتی دومین برنامه خود را در ورزش مردمی‌کردن 2 باشگاه پرسپولیس و استقلال عنوان کرد و افزود: نباید دولت در ورزش باشگاه‌داری کند و این برای کشور مضر است و باید باشگاه‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس را در اختیار هوادارانشان بگذاریم و آنها را سهامداران باشگاه‌های خودشان قرار دهیم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: اگر مردم به من اطمینان کنند و من را خادم خود انتخاب کنند کاستی‌هایی را که در زمینه قانون و مصوبات ورزش وجود دارد جبران خواهم کرد و دولتی‌بودن باشگاه‌ها و مدیریت‌های ورزشی را کنار خواهم گذاشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دومین برنامه خود را نظارت بر سامانه ورزش و حمایت از ورزش عنوان کرد و گفت: عمومی‌کردن ورزش از دبستان و حتی قبل از دبستان سومین برنامه بنده خواهد بود.

ولایتی در توضیح عمومی‌کردن ورزش اظهار داشت: ما 2 ورزش ژیمناستیک و شنا را در دبستان‌ها اجباری خواهیم کرد و ساعت ورزش را از حالت دفع‌الوقت کنار خواهیم زد و می‌توانیم با فراهم کردن امکانات برای ورزش وضعیت مناسبی را به‌وجود آوریم.

وی همچنین از ایجاد یک معاونت ورزشی در آموزش و پرورش به‌عنوان کارویژه ورزش خبر داد و افزود: با انجام این کارها و برنامه‌ها می‌توانیم در جهت همگانی کردن ورزش حرکت کنیم و استعدادهای مناسب را پیدا کنیم. چرا که ما نمی‌دانیم چه‌کسی در چه حوزه‌ای استعداد خوبی دارد بنابراین می‌توانیم با پیاده کردن این برنامه‌ها کشور را در پیشبرد اهداف خود در حوزه ورزش کمک کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما همچنین از مربیان، صاحب‌نظران و کارشناسان ورزش در جهت استعدادشناسی استفاده خواهیم کرد.

ولایتی در بخش دیگری از سخنانش به فراهم آوردن امکانات و مکان مناسب برای ورزش بانوان اشاره کرد و افزود: باید بانوان هم مانند آقایان از جدیدترین امکانات ورزش برخوردار باشند منتهی باید فضاهای مجزا که هم‌اکنون نیز تعداد آنها انگشت‌شمار است برای بانوان فراهم کنیم تا آزادتر به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند.

وی افزود: امیدواریم با فراهم آوردن امکانات مناسب بانوان ما بتوانند با حفظ حجاب و در چارچوب موازین اسلامی در میادین ورزشی حاضر شوند و برای کشور افتخار کسب کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه برنامه «برای فردا» در رادیو جوان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما برای توسعه ورزش همگانی چیست، گفت: در حوزه سلامت مهمترین نکته پیشگیری است چرا که پیشگیری باید مقدم بر درمان باشد و هزینه پیگیری کم و فوائد آن زیاد است.

وی افزود: هزینه درمان زیاد و فوائد آن در مقایسه با پیشگیری بسیار کمتر است. بهترین پیشگری در حوزه سلامت، ورزش است چرا که بیماری‌هایی‌ که جامعه را تهدید می‌کند، مربوط به تهدید جسم است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: برای اینکه نوع و دامنه رسیدگی به جسم را خلاصه کنیم، می‌توانیم بر 3 کلمه تکیه کنیم. نکته اول خوردن غذای مناسب به اندازه و قدر کفایت است تا رفع کمبودها صورت بگیرد.

ولایتی نکته دوم و سوم را در مورد کسب سلامتی، «استراحت و تحرک» عنوان کرد و افزود: این 3 رکن می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کند لذا ورزش نقش اساسی در پیشگیری از بیمارها دارد؛ با کمک وزارت ورزش باید وسایل و ابزار ورزش‌های همگانی در پارک‌ها و مکان‌های عمومی فراهم شود.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای توسعه ورزش قهرمانی و ارتقاء جایگاه ورزش و تثبیت اقتدار ملی در عرصه‌های بین‌المللی چیست؟ اظهار داشت: در صحنه‌های بین‌المللی یکی از ارزانترین امکانات و طرق دستیابی به شهرت بین‌المللی و کسب افتخار بین‌المللی به دور از سیاست‌بازی‌های رایج؛ روی آوردن به ورزش و تقویت و گسترش ورزش قهرمانی است و این امر باید در حوزه‌هایی که اقبال بیشتری از سوی جوانان وجود دارد؛ بیشتر تقویت شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در المپیک اخیر در رشته کشتی فرنگی و وزنه‌برداری، مدال‌آور بودیم و قهرمانان ما به خوبی خود را نشان دادند و برای اولین‌بار رتبه‌ای در المپیک به دست آوردیم که در تاریخ ورزش ایران بی‌سابقه بود. زمانی که کار ورزش را به اهلش بسپاریم و فردی که در قسمت ورزش اهلیت دارد کار مدیریتی را به دست بگیرد و کار را به دست کاردان بدهیم، می‌توان به موفقیت ورزش امیدوار بود اما زمانی که کار به دست افرادی بدهیم که در امور ورزشی متخصص نیستند و هیچ شناختی و آشنایی جدی با امر ورزش ندارند عملا انتصاب سیاسی می‌شود.

ولایتی خاطرنشان کرد: یعنی فردی که هیچ اطلاعی از امور ورزشی ندارد و سنخیتی با کار ورزش ندارد یک مرتبه در راس باشگاهی مهم منصوب می‌شود چرا که می‌خواهند به دلیل سیاسی کاری به او بدهند در حالی که این انتصاب ضربه زدن به وزرش است و باید در راس فدراسیون‌های ورزشی و باشگاه‌ها اشخاصی که حضور داشته باشند که خود ورزشی باشند و با امر مهم ورزش سر و کار داشتند.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که در عرصه ورزش فعالیت می‌کنند، باید اهلیت داشته باشند و مورد قبول جامعه ورزشی باشند، اظهار داشت: اگر مسئولیت را به این افراد بدهیم و مدیریت ورزش را سیاسی نکنیم، ورزش حرفه‌ای می‌شود و حتما مورد استقبال ورزشکاران قرار می‌گیرد و ورزشکاران مجال بهتری برای بروز استعدادهای خود پیدا می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه همگانی کردن ورزش موجب کشف استعدادها می‌شود، افزود: باید استعداد افراد در رشته‌هایی که ظرفیت دارند، پرورش داده شود و مدیریت را به اهل ورزش بسپاریم. همچنین نباید ورزشی سیاسی شود و مدیریت بسیاری از امور را به مردم بسپاریم چرا که بر اساس اصل 44 قانون اساسی یکی از بخش‌هایی که در این قانون بر آن تاکیده شده امر ورزش است.

ولایتی در ادامه خاطرنشان کرد: بسیار امید است که روزی کشورمان به جایی برسد که در راس بالاترین مدال‌ها در جهان بایستد و تقویت ورزش قهرمانی یکی از سالم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به مقام به دور از سیاست‌بازی است و می‌تواند پرچم ایران را بر فراز قله‌های افتخار بنشاند.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای افزایش فضاهای ورزشی دارید، اظهار داشت: دولت باید همانند کارهای زیربنایی مثل ایجاد آب، برق و گاز در مناطق مختلف باید فضاهای ورزشی را در مکان‌های مختلف ایجاد کند و بخش قابل توجهی از بودجه را با کمک مجلس به ساخت انواع ورشگاه‌ها اختصاص دهد و باید بخشی از بودجه سلامت را به امر ورزش اختصاص دهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: توسعه مکان‌های ورزشی لزوما به معنای کارهای پرخرج و تجملاتی نیست بلکه می‌توان با شرایط بومی هر منطقه مکان‌های ورزشی را توسعه داد لذا این کار هزینه زیادی ندارد و تنها به توجه نیاز دارد.(تسنیم)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها