jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۹۳۰۷   ۰۹ آذر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۸

رئیس پژوهشکده گوارش و کبد هشدار داد: در سال ده هزار نفر به سرطان مبتلا می‌شوند که از میان آنها 7000 تا 8000 مورد منجر به فوت می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا ملک‌زاده افزود: این گفته که سرطان معده در کشور رو به افزایش است، صحیح نبوده و آمار سرطان پیش از این نیز در ایران بالا بوده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا 20 سال آینده شیوع سرطان معده در همین حد باقی مانده و پس از آن کاهش پیدا کند.این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان این‌که یکی از دلایل ابتلا به سرطان معده، وجود عفونت هلیکو باکتری پایلوری در بدن است، گفت: افرادی که در اوایل انقلاب متولد شده‌اند بیش از متولدین سال‌های دیگر به این عفونت مبتلا بوده‌اند. با کاهش این عفونت در میان مردم، احتمال ابتلا به سرطان معده نیز کاهش خواهد یافت.

به گفته ملک‌زاده، از هر 200 نفری که مبتلا به هلیکوباکتری هستند، یک نفر به سرطان معده دچار می‌شود که البته نباید این عامل را تنها دلیل ابتلا به سرطان معده دانست؛ بلکه عواملی همچون استفاده از غذای پرنمک و سوخته و کاهش مصرف سبزیجات در تشدید ابتلا به این بیماری بسیار موثر است.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، سرطان معده به دلیل فراخی معده به راحتی قابل تشخیص نیست، زیرا غده باید خیلی بزرگ شود تا قابل تشخیص باشد.

وی با تاکید بر این‌که مصرف قرص آسپیرین، میزان ابتلا به سرطان معده را کم می‌کند، افزود: ما توصیه می‌کنیم افرادی که مشکلات معده دارند با مصرف قرص آسپیرین خود را علاوه بر مقابله با سرطان معده، نسبت به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز ایمن کنند.

ملک‌زاده با اشاره به بی‌تاثیر بودن آب آلوده در ابتلا به سرطان معده و سبزیجاتی که با کود شیمیایی پرورش یافته است، اظهار کرد: این سرطان با زخم معده و اثنی‌عشر نیز ارتباطی ندارد و ارتباط آنها بسیار نادر است.

وی با بیان این‌که سرطان معده در برخی نقاط کشور بیشتر است، افزود: عادت‌های غذایی در نقاط مختلف متفاوت بوده و باعث می‌شود ابتلا به این بیماری در برخی نقاط مانند شمال کشور بیشتر باشد که از میان این عادت‌ها می‌توان به تمایل به استفاده از غذاهای پرنمک و بسیار برشته‌ شده اشاره کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر