jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۲۱۹۳ ۰۶ آبان ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

اختلالات تمرکز و کاهش قدرت حافظه یکی از پیامدهای زندگی شلوغ و پراسترس دنیای پر برخورد صنعتی و مدرن امروز است.

فراموشی و کاهش حافظه در هر سنی ممکن است بروز کند. البته این مشکل در افراد مسن بسیار شایع‌تر است. یکی از جدی‌ترین بیماری‌های فراموشی، دمانس مغزی و آلزایمر است که در افراد مسن اتفاق می‌افتد و مهم‌ترین علامت آن کاهش قدرت حافظه است.

بعضی روش‌های طب مکمل می‌تواند از بیماری فراموشی جلوگیری کند یا جلوی پیشرفت آن را بگیرد. ترکیبات گیاه جینگکو یکی از شناخته‌شده‌ترین داروها برای درمان اختلالات فراموشی، آلزایمر و کاهش قدرت حافظه است. جینگکو یک گیاه مهم در طب چینی است که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و سال‌هاست که ترکیبات آن در سراسر دنیا برای کمک به تقویت حافظه و فعال‌کردن مغز به کار می‌رود.

از جمله گیاهان دارویی دیگری که می‌تواند برای کمک به درمان اختلالات فراموشی تجویز شود می‌توان به بادرنجبویه، مریم گلی، شیرین بیان و ماگنولیا اشاره کرد.

رژیم غذایی غنی از سبزیجات تازه و میوه و مصرف بیشتر مواد آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها می‌تواند در جلوگیری از آلزایمر مفید باشد.

مطالعات انجام شده ترکیباتی چون اسـیدهای چرب امگا ـ 3، کلسیم و ویتامین E را در جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه موثر می‌داند.

تحقیقات نشان می‌دهد طب سوزنی یکی از مهم‌ترین روش‌های طب مکمل است که می‌تواند با مکانیسم‌های مختلف باعث تقویت حافظه، کمک به درمان اختلالات فراموشی و آلزایمر شود.

از سایر روش‌های طب مکمل که می‌تواند به درمان اختلالات فراموشی کمک کند می‌توان به رایحه‌درمانی، آرموتراپی (استفاده از بعضی روغن‌ها و انجام ماساژ) و موسیقی‌درمانی اشاره کرد.

تایی چی نیز یکی از ورزش‌های طب مکمل است که می‌تواند به آرامش و افزایش تمرکز افراد کمک کند.

دریافت ترکیبات استروژن در زنان پس از سن یائسگی نیز می‌تواند در جلوگیری از بیماری فراموشی موثر باشد.

از دیگر مواردی که برای جلوگیری از اختلالات فراموشی یا کمک به درمان آلزایمر توصیه می‌شود، می‌توان به کاهش استرس و زندگی آرام، ورزش، فعال نگاه داشتن مغز از طریق مطالعه و یادگیری دائم، دوری از آلودگی هوا بویژه سرب، استراحت و خواب کافی اشاره کرد.

دکتر امیرهومن کاظمی / متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر