jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۰۴۷۰۳ ۰۵ مهر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۵

نوشتن اپرای شمس و مولانا توسط لوریس چکناواریان و پیوستن استانبول به شهرهایی که کاروان راه خورشید در آن برگزار می‌شود از مهم‌ترین اخباری بود که رئیس مؤسسه اکو از آن خبر داد.

به گزارش جام‌جم، نشست خبری موسسه فرهنگی اکو روز گذشته با حضور حجت‌الله ایوبی، رئیس این موسسه و محمد حیدری‌خوشنویس برگزار شد.

ایوبی در این نشست از توافق با کشورهای افغانستان و ترکیه برای برگزاری کاروان راه خورشید خبر داد و افزود که این کاروان فرهنگی در شهرهای بلخ و احتمالا هرات در افغانستان، تهران، تبریز، خوی و شاهرود در ایران و همچنین شهرهای استانبول و قونیه به اجرای برنامه‌های فرهنگی همچون اجرای کنسرت‌، نمایش، سخنرانی و نمایشگاه خوشنویسی می‌پردازد. به گفته ایوبی برنامه‌هایی از سوی اکو و با همکاری هنرمندان از روز تولد مولانا تا روز عُرس (جشن و بزرگداشت) برگزار خواهد شد که از آن جمله می‌توان به انتشار ترجمه کامل مثنوی‌معنوی به زبان روسی، انتشار دفتر اول مثنوی به زبان گرجی و انتخاب نهایی یادمان بارگاه شمس‌تبریزی از میان 240 طرح نهایی که هم‌اینک ماکت آنها در برج آزادی نگهداری می‌شود، اشاره کرد.

رئیس مؤسسه اکو همچنین گفت: لوریس چکناواریان در حال نوشتن اپرای شمس و مولانا در هفت پرده است که تا قبل از سالروز تولد مولانا در سال آینده به اتمام می‌رسد. این اپرا قرار است در نقاط مختلف دنیا اجرا ‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر