jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۹۲۳۴   ۲۹ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۲

هیچ جای قانون اساسی گفته نشده که یک نماینده مجلس دارای مصونیت قضایی است

آملی لاریجانی: بدون تبعیض با تمام مجرمان برخورد می کنیم

رئیس قوه قضاییه رویکرد اصلی دستگاه قضایی را برخورد عادلانه و بدون تبعیض با تمام مجرمان و متخلفان از قانون دانست و گفت:‌ اقتدار قوه قضاییه و جلب اعتماد مردمی بدون اجرای عادلانه و غیرتبعیض‌آمیز قانون، امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی با تاکید بر این‌که همگان باید به اقتدار و رویکرد عادلانه و بدون تبعیض دستگاه قضایی احترام بگذارند و توقع نداشته باشند که به دلیل انتساب به شخص یا گروهی خاص در صورت تخلف با آنان برخورد نشود، گفت:‌ قانون را بدون اقتدار نمی‌توان اجرا کرد و در جریان مبارزه با مفاسد اقتصادی و اجتماعی همگان اقتدار قوه قضاییه را مشاهده کردند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‌که رکن اصلی و اساسی اعتماد عمومی، برخورد عادلانه و بدون تبعیض با تمام مجرمان و متخلفان، بدون در نظر گرفتن وابستگی‌ها و جایگاه سیاسی و اجتماعی آنان است، افزود: در جریان مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیاری، بویژه در خارج از کشور و از طریق رسانه‌ها این نظر را القا می‌کردند که قوه قضاییه توان و انگیزه برخورد با مفسدان را ندارد، اما دیدیم که دادگاه‌ها برگزار شد و همه متهمان هم به صورت علنی حرف‌های خود را مطرح کردند و دادگاه نیز تصمیم معقول و عادلانه خود را خواهد گرفت.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این‌که توقع رسیدگی نکردن به تخلفات و جرایم به دلیل وابستگی به اشخاص و گروه‌ها توقعی نادرست و غیرمنطقی است، اظهار کرد: متاسفانه از دوره‌ها و سالیان قبل همواره این تفکر وجود داشته که عده‌ای تصور می‌کردند چون وابستگی جناحی دارند یا به اشخاصی منتسب هستند، پس نباید در صورت تخلف، با آنان برخورد و به تخلفشان رسیدگی شود، اما اعلام می‌کنیم که این تفکر غلط است و در هیچ جای قانون اساسی گفته نشده که مثلا یک نماینده مجلس دارای مصونیت قضایی است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‌که نمایندگان مجلس در مقام اجرای وظایف نمایندگی خود آزادند، اما این مساله معنایش مصونیت قضایی نیست، افزود: تفسیر مصونیت قضایی از اصل 86 قانون اساسی توهم باطل است.

آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به این‌که شورای نگهبان نیز این اصل را تفسیر و چند بار بر آن تاکید کرده است، گفت:‌ تعبیر مصونیت قضایی در اصل 86 اصلا وجود ندارد و حتی محتوای آن نیز نیامده است و نماینده و غیرنماینده در مساله جرم هیچ‌ فرقی با هم ندارند و اگر جرمی مرتکب شدند، برحسب رویه قانونی و با رعایت تشریفات موجود در قانون باید به دادسرا احضار شوند.

رئیس دستگاه قضایی با اعلام این‌که توهین، افترا و دشنام از وظایف نمایندگی و البته وظایف رسانه‌ها و هیچ شخص و گروهی نیست، افزود: نباید هیچ شخص، گروه، رسانه و فرد حقیقی و حقوقی به خود اجازه دهد که به دیگران توهین کند و افترا ببندد و آن وقت تصور کند و توقع داشته باشد که قوه قضاییه به آن رسیدگی نکند.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: متاسفانه حتی شنیده شده است که برخی می‌گویند چرا دستگاه قضایی با افراد حزب‌اللهی برخورد می‌کند. این حرف هم حرف نادرستی است. توقع ما از افراد حزب‌اللهی این است که بیشتر از هر شخصی به قانون ملتزم باشند و به خود اجازه توهین ندهند و توقع نداشته باشند که به تخلف و جرم آنان رسیدگی نشود یا در صورت صدور حکم، آرای آنان اجرا نشود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این‌که برنامه قوه قضاییه به هیچ وجه کوتاه آمدن از معیار و شاخص خود یعنی عمل به قانون نیست، گفت: رسیدگی‌ها و برخوردهای قضایی شامل تمام افراد حتی افراد شاغل در قوه قضاییه با طی تشریفات قانونی نیز خواهد بود و توقع ما از همگان این است که از دستگاه قضایی توقعات فراقانونی نداشته باشند؛ چراکه ما حتی اگر شخصا نخواهیم با کسی برخورد کنیم، حسب وظیفه قانونی خود، باید در مقابل تمام تخلفات و جرایم، بدون تبعیض بایستیم.

در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی، رئیس‌ کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد از دولت، گزارش‌هایی از روند و شرایط اقتصادی کشور و برنامه‌های ویژه مقابله با توطئه‌ها و تحریم‌های اقتصادی دشمنان ارائه کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر