jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۴۸۷۹۲۰   ۲۶ تير ۱۳۹۱  |  ۲۱:۲۳

بازماندگان مستمری‌بگیر بازنشسته و ازکارافتاده کلی تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی و بیمه‌شده‌ای که بر اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری‌های حرفه‌ای فوت کند، از حمایت صندوق تأمین‌اجتماعی برخوردار شده و مستمری دریافت‌ می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی تأمین اجتماعی، اگر فوت بیمه‌شده ناشی از حوادث و بیماری‌های عادی باشد، در‌صورتی که وی در ده سال آخر حیات خود حداقل حق‌بیمه یک سال را پرداخت کرده و 90 روز از این پرداخت حق‌بیمه در آخرین سال حیات او باشد، بازماندگان وی مشمول دریافت مستمری می‌شوند.

همچنین بازماندگان بیمه‌شده متوفی که بیش از 20 سال سابقه پرداخت حق‌بیمه داشته باشد، مشمول دریافت مستمری بازماندگان قرار می‌گیرند و درصورتی که بیمه‌شده‌ای سابقه پرداخت حق‌بیمه بین ده تا 20 سال را داشته باشد، مستمری نسبت به سنوات پرداخت حق‌بیمه به بازماندگان پرداخت می‌شود و بیمه‌شده‌ای که سابقه پرداخت حق‌بیمه یک تا ده سال داشته و فوت وی بعد از سی‌ام بهمن 86 رخ داده باشد، بازماندگان واجد شرایط وی مشمول دریافت غرامت مقطوع فوت خواهند بود.

براساس قانون تأمین‌اجتماعی همسر بیمه‌شده متوفی تا زمانی که ازدواج دایم نکرده باشد، فرزندان ذکور متوفی در صورتی که سن آنان کمتر از 18 سال بوده یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق نظر کمیسیون‌های پزشکی مربوط ازکارافتاده باشند و فرزندان اناث نیز تا قبل از ازدواج و اشتغال به کار و پدر و مادر متوفی درصورتی که تحت‌تکفل وی بوده و سن پدر بیش از 60 سال و سن مادر بیش از 55 سال باشد یا به تشخیص کمیسیون پزشکی ازکارافتاده باشند، مستمری بازماندگان دریافت می‌کنند.

درصورت فوت زنان بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر تحت‌پوشش صندوق تأمین‌اجتماعی، شوهر بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر زن درصورتی که تحت‌تکفل متوفی و سن او از 60 سال بیشتر باشد یا طبق نظر کمیسیون پزشکی ازکارافتاده بوده و از صندوق مستمری دریافت نکنند، پدر و مادر متوفی درصورتی که سن پدر از 60 سال و سن مادر از 50‌سال بیشتر باشد و طبق نظر کمیسیون پزشکی ازکارافتاده باشند و از صندوق مستمری دریافت نکنند و فرزندان نیز مطابق با شرایط بیمه‌شده مرد می‌توانند مستمری بازماندگان دریافت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محیط‌ زیست نیازمند تحول

محیط‌ زیست نیازمند تحول

دولت سیزدهم در گام‌اول باید دریاچه ارومیه و اتفاقاتی را که پیرامون آن افتاد از لوث ناکارآمدی‌ ها پاک کند. در مرحله بعد باید نظارتی دقیق بر تمام عملکردهای صورت‌گرفته داشته باشد و پس از آن به قید فوریت برنامه عملیاتی کارآمدی درباره احیای دریاچه ارومیه تهیه کند.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر