jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۶۷۳۴۵   ۲۷ فروردين ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۹

استان کرمانشاه در زمینه تولید گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی از توان بالقوه‌ای برخوردار است که متاسفانه به دلیل برداشت بی‌رویه گیاهان بهاری، رویشگاه‌های این گیاهان در معرض آسیب جدی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، با آمدن فصل بهار، زمان برداشت و چیدن گیاهان بهاری و در کنار آن خرید و فروش آن در حد وسیعی در سطح شهرهای استان کرمانشاه شروع می‌شود.

یک کارشناس و مسوول اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در این مورد اظهار کرد: در سطح استان بیش از 140 گونه گیاه دارویی، صنعتی و خوراکی باارزش اقتصادی بالا توسط محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شناسایی شده که دارای ارزش سرمایه‌گذاری و بازدهی اقتصادی هستند.

محمدجواد ابراهیمی افزود: ‌گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی که در رویشگاه‌های طبیعی استان می‌روید از دسته گیاهانی است که بیشتر در فصل بهار در سبد غذایی خانوارهای روستایی و شهری به شکل گسترده‌ای قرار می‌گیرد که باعث شده با توجه به توان محدود محیط طبیعی منطقه برخی از آنها از سطح رویشگاه‌های استان به طور تقریبی حذف شده و برخی دیگر نیز در آستانه حذف و نابودی قرار گیرد.

وی با ابراز تاسف از این که شاهد فرهنگ غلط برداشت بی‌رویه این گیاهان در سطح استان هستیم، افزود: ذخیره ژنی و توارثی برخی گونه‌های گیاهی در رویشگاه‌های استان نابود شده است. وی کنگر، سورانه، پیرچک، موسیر، شنگ، پاغازه (قازیاغی)، زو، قارچ و آویشن را از مهم‌ترین گیاهان خوراکی استان کرمانشاه عنوان کرد که مورد استفاده وسیع مردم قرار می‌گیرد.

ترویج فرهنگ حفاظت از گیاهان

یک کارشناس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه نیز ‌ با بیان این‌که در سطح استان ارقام گیاهان صنعتی مانند درخت بنه یا بوته گون وجود دارد که به شکل گسترده‌ای مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند، افزود: این اداره کل با نظارت مستمر بر رویشگاه‌های طبیعی گونه‌ها و زیر نظر داشتن امر بهره‌برداری از آنها در نظر دارد این گیاهان را به شکل وسیعی در سطح استان توسعه داده تا کمتر رویشگاه‌های طبیعی آنها مورد تخریب و در معرض خطر نابودی قرار گیرد.

سیروس صفری‌ ، کشت گل نرگس در اراضی کم‌بازده و رها شده منابع طبیعی را از دیگر اقدامات در این راستا دانست و گفت: از این طریق به ایجاد اشتغال و حفاظت از منابع طبیعی کمک می‌شود و از طرف دیگر جذابیت‌های استان افزایش می‌یابد.

سطح کل استان کرمانشاه 2 میلیون و 461 هزار و 490 هکتار است که یک میلیون و 600 هزار هکتار آن را مراتع و جنگل‌ها تشکیل داده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر