jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۱۵۵۷   ۲۱ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۱

همزمان با آغاز فعالیت‌ غنی‌سازی در فردو، اگرچه سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد «تاسیسات فردو و تمام مواد هسته‌ای موجود در آن تحت نظارت و کنترل آژانس است»، ‌اما برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه و انگلیس نسبت به این‌امر ابراز نگرانی کرده‌اند! 4 روز قبل بود که رئیس سازمان انرژی‌اتمی ایران از افتتاح نیروگاه فردو در قم در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این نیروگاه توانایی آن را دارد تا اورانیوم‌های غنی‌شده 20 درصد، 5‌/‌3 ‌درصد و 4 درصد را تولید کند. 2 روز پس از آن نیز دیپلمات‌های مستقر در وین از آغاز فعالیت غنی‌سازی 20 درصدی در فردو خبر دادند و در نهایت روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این خبر را تایید کرد.

به گزارش فارس به نقل از آسوشیتدپرس، بازرسانی که هفته گذشته از تاسیسات هسته‌ای فردو بازدید کرده‌اند، تعداد ماشین‌های سانتریفیوژ فعال در این مجتمع را 348 دستگاه اعلام کردند. به گفته دیپلمات‌هایی که اسمشان اعلام نشده، دستگاه‌های سانتریفیوژ در تاسیسات فردو، اورانیوم را در سطح 20 درصد غنی‌سازی می‌کنند. تاسیسات فردو که در دل کوه قرار دارد، در مقابل حملات نظامی مصون است و 3000 سانتریفیوژ نوع اول اصلاح شده در آن نصب خواهد شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای خبر شروع به فعالیت فردو را تایید کرد. علی‌اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس هم اعلام کرد: فعالیت‌ها در فردو با نظارت آژانس انجام می‌شود. وی با تاکید بر این‌که «این درجه از شفافیت در هیچ‌یک از کشورهای عضو آژانس مشاهده نمی‌شود»، ‌افزود: این فعالیت‌ها بانظارت بازرسان و دوربین‌های آژانس انجام می‌شود و دوربین‌های آژانس 24 ساعته بر آن نظارت دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر