jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۸۰۸   ۱۷ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

ورود فاضلاب به رودخانه کرگانه در ورودی شهر خرم‌آباد همواره یکی از مسائلی بود که از سوی مردم مورد انتقاد قرار می‌گرفت که این مشکل با پیگیری‌های شرکت آب و فاضلاب استان لرستان رفع شد.

به گزارش مهر، شهر خرم‌آباد به عنوان مرکز لرستان با ارتفاع تقریبی 1200 متر از سطح دریا، دارای مسیلی نسبتا بزرگ بوده که سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌ها را در حوضه‌های بالادست خود به سمت رودخانه کشکان و در نهایت به کرخه می‌رساند.

این مسیل که از وسط شهر خرم‌آباد می‌گذرد، دارای یک شاخه فرعی به‌ نام مسیل کرگانه است که این رودخانه امتداد شرقی و غربی داشته و از ساحل چپ به مسیل اصلی خرم‌آباد ملحق می‌شود.

در سال‌های اخیر با رشد و توسعه ساخت و ساز در شهر هر روز به حریم طبیعی این مسیل تجاوز شده تا جایی که در بعضی از مقاطع از مسیل، آبراهه‌ای بسیار باریک به وجود آمده است.

کم‌ توجهی مسوولان وقت، مردم منطقه و عدم‌ نگهداری و زیبا‌سازی این رودخانه از سال‌های گذشته تا‌کنون باعث شده این رودخانه و اطراف آن بر اثر ورود فاضلاب‌های شهری، پسماندهای خانگی و خدماتی و زباله‌های شهری آن به محیطی غیربهداشتی و مملو از زباله‌ تبدیل شود به طوری که این رودخانه که به نوعی در ورودی شهر خرم آباد قرار دارد علاوه بر زشت کردن چهره شهر، موجب آزار شهروندان خرم آبادی نیز شده بود.

به هر حال پس از مدت‌ها آلودگی این رودخانه در مرکز استان لرستان، مسوولان شرکت آب و فاضلاب استان دست به کار شدند تا رودخانه کرگانه را از ورود فاضلاب نجات دهند.

این در حالی است که ساماندهی منطقه کرگانه طی ماه‌های اخیر در دستور کار مسوولان قرار گرفته است تا با پیگیری‌های استاندار لرستان، فاز اول ساماندهی این منطقه روز گذشته به بهره‌برداری برسد.علی امیرسیفی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان با اشاره به آزادسازی حریم رودخانه کرگانه خرم‌آباد اظهار کرد: به منظور جداسازی موقعیت رودخانه از املاک اشخاص حقیقی و حقوقی، رفع تجاوزهای صورت گرفته به مناطق بستر و حریم و جلوگیری از دخل و تصرف‌های غیر مجاز به رودخانه آزادسازی صورت گرفته است.

اکبریان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان نیز با بیان این‌که هم‌اکنون فقط آب‌های ناشی از بارندگی و پساب‌های شهری وارد رودخانه خرم‌آباد می‌شود، گفت: در حال حاضر رودخانه کرگانه با ایجاد شبکه فاضلاب از مشکل ورود فاضلاب خانگی رهایی یافته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر