jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۳۷۶۸ ۱۳ تير ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

یک متخصص تغذیه توصیه کرد: مصرف میوه‌های آب‌دار بهترین میان‌وعده در فصل تابستان است، زیرا این میوه‌ها می‌توانند آب از دست رفته بدن را تامین کرده و دمای بدن را کاهش دهند. دکتر فریده شیشه‌بر، با بیان این‌که در فصل تابستان تعریق و خروج آب از بدن افزایش می‌یابد و به همین دلیل مصرف مقدار زیاد آب یا میوه‌های آبدار ضروری است، تاکید کرد: نوشیدن آب در فصل تابستان در کاهش یا افزایش وزن تاثیری ندارد بنابراین توصیه می‌شود هنگام احساس تشنگی با خیال راحت آب بنوشید.

وی با اشاره به این ‌که برخی افراد تصور می‌کنند نوشیدن آب موجب کاهش اشتها می‌شود، افزود: این تصور نادرست است، زیرا آب در معده باقی نمی‌ماند و به این ترتیب میل به خوردن غذا را کاهش نمی‌دهد./ ایسنا

چگونه در هوای گرم آب بدنمان را حفظ کنیم؟

رسیدن آب کافی به بافتهای بدن در زمان انجام فعالیت فیزیکی در هوای گرم از اهمیت حیاتی برخوردار است.

محققان دریافته‌اند نیاز افراد مختلف به آبرسانی متفاوت است و بر این اساس برای فهم این نیاز تعیین میزان تعریق توصیه می‌شود.‌آنها توصیه می‌کنند: قبل از ورزش خود را وزن کنید، برای نیم ساعت ورزش کرده و آب ننوشید، دوباره خودتان را وزن کنید تا مقدار آب از دست رفته از طریق تعریق مشخص شود، سپس میزان آب از دسته رفته بدن را بر چهار تقسیم کرده و در یک برنامه ورزشی یکساعته در هر 15 دقیقه بخشی از آن را جبران کنید.‌/ ایسنا

فشار خون بالا مهم‌ترین عامل بروز سکته مغزی

به گفته رئیس انجمن سکته‌های مغزی، پرفشاری خون مهم‌ترین زمینه خطر ابتلا به سکته‌های مغزی است بنابراین کنترل فشار خون باعث کنترل ابتلا به سکته‌های مغزی و قلبی می‌شود.‌دکتر محمدرضا فینی با بیان این‌که اگر زمینه‌های خطر ابتلا به سکته مغزی در میانسالی وجود داشته باشد احتمال ابتلا به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد، درباره میزان شیوع سکته مغزی در ایران گفت: بر اساس برخی آمارها میزان سکته‌های مغزی در ایران افزایش پیدا کرده است. البته این آمار ثابت شده نیست چرا که از کل کشور گرفته نشده و علاوه بر آن بیشتر بر اساس اطلاعات بیمارستانی است تا یک جمعیت مطالعاتی مشخص.

این بیماری به علت لخته شدن خون به وجود می‌آید و درمان آن بر اساس کاهش انعقاد خون است. این مورد در علم پزشکی یک استثنا محسوب می‌شود چرا که با وجود خونریزی در مغز، داروهایی برای بیمار به منظور کاهش انعقادپذیری خون تجویز می‌شود.‌به گفته دکتر فینی آسپیرین میزان انعقاد‌پذیری خون را کاهش می‌دهد، البته در 3 مرحله می‌توان مصرف آسپیرین را بررسی کرد. در مرحله اول برخی افراد سالم که سابقه ابتلا به سکته‌های مغزی را ندارند، آسپیرین مصرف می‌کنند تا در آینده دچار سکته‌های مغزی نشوند. این در حالیست که تاثیر آسپیرین در این مرحله تایید نشده است.

دکتر فینی تصریح کرد: آسپیرین در درمان بیمارانی که سکته مغزی کرده‌اند نیز اثری ندارد ولی اگر کسی دچار حادثه‌ عروقی مغزی شده باشد در صورت مصرف آسپیرین، احتمال ابتلای او به سکته‌های مغزی کاهش پیدا می‌کند، در این شرایط احتمال سکته مغزی آنان 50 درصد کمتر از کسانی است که از آسپیرین استفاده نکرده‌اند. ‌/ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر