jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۰۸۹۱   ۳۰ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

مجری طرح توسعه باغات زیتون کشور و مدیرکل دفتر زیتون وزارت جهاد کشاورزی، از راه‌اندازی سومین کلکسیون جهانی زیتون در شهرستان طارم خبرداد و گفت: احداث سومین کلکسیون جهانی زیتون موجب افزایش تبادلات علمی با سایر کشورها می‌شود.

به گزارش ایرنا، جهانگیر عرب در جریان دیدار نمایندگان فائو (FAO)با استاندار زنجان به توسعه باغات زیتون طی 15 سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت این میوه در سبد غذایی طی 15 سال گذشته، سطح باغات زیتون به 130 هزار هکتار در سطح کشور رسیده است.

وی، توسعه باغات زیتون را موجب عضویت ایران در سازمان جهانی زیتون در سال 2004 دانست و اظهار کرد: عضویت در این سازمان منافع و مزایای زیتون ایران را در سطح جهان معرفی کرده، زمینه دسترسی به دانش روز در این زمینه را در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار داده و در نهایت منجر به افزایش پژوهش و تحقیقات شده است.

مجری طرح توسعه باغات زیتون کشور، راه اندازی سومین کلکسیون جهانی زیتون در ایران را اتفاقی بزرگ و با ارزش برای بخش کشاورزی و باغبانی دانست و گفت: ایران از میان 43 کشور متقاضی احداث سومین کلکسیون جهانی زیتون انتخاب شد.محمد رئوفی‌نژاد، استاندار زنجان نیز در جریان دیدار با نمایندگان فائو، به ظرفیت بسیار بالای شهرستان طارم در زمینه کشت و برداشت محصول زیتون اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر 13 هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت زیتون قرار داشته و برای توسعه 10 هزار هکتار دیگر نیز برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. رئوفی‌نژاد، میزان برداشت محصول زیتون شهرستان طارم در سال را بیش از 40 هزار تن دانست و اظهار کرد: این شهرستان دارای رکورد جهانی برداشت زیتون در هر هکتار بوده و به طور میانگین از هر هکتار 5 تن زیتون برداشت می‌شود.

هرس نکردن بموقع

مسوول اولین کلکسیون جهانی زیتون، با بیان این‌که طی 13 سال اخیر روش پرورش و رسیدگی به باغات زیتون تغییر بسیاری نداشته است، گفت: مهم‌ترین مشکل باغات زیتون ایران نبود هرس مناسب و پس از آن آبیاری صحیح است.خوان مانوئل کابایرو افزود: با هرس مناسب درختان زیتون، عمده مشکلات این باغات حل شده و روند توسعه آن رشد بسیار چشمگیری پیدا می‌کند.وی، به راه‌اندازی کلکسیون جهانی زیتون اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این کلکسیون در ایران به توسعه و رشد پژوهش‌ها و تحقیقات در سطح کشور و استان زنجان کمک شایانی خواهد کرد.

کلکسیون جهانی زیتون زیر نظر شورای بین المللی زیتون (OAF) قرار دارد و مرکزی است که به کشت گونه‌های مختلف زیتون جهان با هدف حفظ ذخایر ژنتیکی می‌پردازد و با مطالعاتی که در مراکز کلکسیون های جهانی زیتون بر روی انواع گونه ها صورت می گیرد مکان های مناسب با شرایط رشد و پرورش آن یافت شده و برای تولید به دست باغداران آن منطقه سپرده می شود.

سومین کلکسیون جهانی زیتون در طارم زنجان با هدف کشت یک هزار نوع از گونه های مختلف زیتون جهان راه اندازی می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر