jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۳۳۷ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۹:۵۶

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تهیه پیش‌نویس «سند راهبردی نخبگان کشور» تا پایان تابستان 90 در راستای دستور مقام معظم رهبری برای تهیه این سند خبر داد و گفت: این سند برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود.

سعید سهراب پور در گفتگو با مهر در پی تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ترویج نخبگی، احترام به نخبگان و استقبال از فکر و ایده برتر نخبگان که در جلسه دوشنبه شب ایشان با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد، گفت: یکی از دستورات ویژه مقام معظم رهبری درباره نخبگان تهیه «سند راهبردی نخبگان کشور» است که دستور آن را در 24 بهمن ماه 89 در جلسه ای که با حضور سران سه قوه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، وزرای علوم، بهداشت و آموزش و پرورش و برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، صادر کردند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درباره ضروریات وجود سند راهبردی نخبگان کشور افزود: مقام معظم رهبری در حالی برای تهیه «سند راهبردی نخبگان کشور» دستور دادند که تاکنون چنین سندی نداشته ایم. امور نخبگان این طور نیست که صرفا به یک وزارتخانه مربوط شود بلکه به وزارتخانه مختلف مربوط می شود. در این سند وظایف دستگاه های مختلف در قبال نخبگان عنوان می شود بنابراین اگر به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و رئیس جمهور آن را به وزارتخانه ها ابلاغ کند دیگر هر دستگاهی باید در قبال نخبگان انجام وظیفه کنند.

سهراب پور درباره فعالیت های بنیاد ملی نخبگان برای تهیه سند راهبردی نخبگان کشور گفت: پیش نویس سند راهبردی نخبگان کشور با حضور 120 متخصص کشور در دست تهیه است و 3 گروه به صورت حرفه ای بر روی این سند کار می کنند. امیدواریم تا اواخر تابستان پیش نویس اولیه سند راهبردی نخبگان کشور نهایی شود چراکه دوست نداریم تهیه پیش نویس این سند گرفتار زمان شود.

وی با اشاره به دستور دیگر مقام معظم رهبری درباره نخبگان مبنی بر جمع آوری آماری بسیار دقیق از نخبگان ایرانی گفت: آمار دقیقی از کل نخبگان کشور نداریم. نفرات برتر کنکور و مدال آوران المپیادها از نخبگان محسوب می شوند. از سال 65 برگزاری المپیادها در کشور آغاز شده اما آمار دقیقی از اینکه برگزیدگان المپیادها کجا هستند و چه کار می کنند نداریم. به دست آوردن این آمارها نیز به این سادگی ها نیست اما لازم است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: پیدا کردن موقعیت این نخبگان بخصوص آنها که به خارج از کشور رفته اند مشکل است اما از طریق خانواده، دوستان یا انجمن فارغ التحصیلان دانشگاهشان می توان نشانی اینترنتی آنها را پیدا کرد. همچنین به دانشگاه های برتر کشور اعلام کرده ایم که رتبه های برتر و المپیادی ها را طوری رصد کنند و ارتباط با آنها را حفظ کنند تا آمارمان از این نخبگان همیشه به روز باشد.

سهراب پور با یادآوری توجه و علاقه ویژه مقام معظم رهبری به نخبگان گفت: امیدواریم تمام ارگان های کشور این مسئله برایشان مهم باشد چون نخبگان، بهترین های کشور هستند و باید سعی کنیم تا جایی که می توانیم آنها را جذب کنیم. جذب هم با وجود جاذبه ها و با نگاه مثبت ایجاد می شود و به زور نمی توان کسی را جذب کرد. در خارج کشور جاذبه هایی ایجاد کرده اند لذا در مقابل ما هم باید جاذبه هایی در داخل ایجاد کنیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی شب گذشته در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کردند: ترویج نخبگی، احترام به نخبگان و استقبال از فکر و ایده برتر نخبگان باید همواره مورد توجه شورایعالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای مسئول باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر