jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۴۰۹۲۴۷ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۸:۲۳

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان های قائمشهر و جویبار از کشف و شناسایی بزرگترین محموله قاچاق آثارباستانی و قدیمی مازندران در قائمشهر ، خبر داد.

محمد باستانی روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا اظهارداشت: این محموله شامل یک هزار قطعه اشیای ‌سفالی، ‌مفرغی ، ‌شیشه ای ، مصنوعات فلزی و فلوس ، ‌مهره های خمیرشیشه، ‌اشیا و استخوان ، ‌کتاب های سنگی و خطی ، ‌سکه های نقره و طلا ، تقویم و قبله نما است که در روزهای اخیر کشف و صبط شده است.

وی اظهار داشت: این آثار باستانی متعلق به قدیمی ترین دوره یعنی عصر آهن، سه هزار سال پیش و دوره های مختلف اسلامی است.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر و جویبار گفت: آثار باستانی کشف شده که متعلق به شهرهای مختلف مازندران است توسط یگان حفاظت از میراث فرهنگی قائمشهر کشف و ضبط شده است.

وی در مورد نحوه کشف این اثار باستانی گفت که آثار مذکور بعد از دستگیری فردی که در این زمینه فعال بوده است، به دست آمد و تمامی اشیا از محل مخفیگاه این فرد کشف و صبط شده است.
 
«باستانی» گفت:این آثار باستانی در حفاری های غیر مجاز در محوطه های تاریخی و فرهنگی مازندران کشف و به سرقت برده شده بود.

وی همچنین از شناسایی دو باند که مبادرت به حفاری غیرمجاز در قائمشهر می کردند خبر داد و گفت: ‌این دو باند ظرف مدت 48 ساعت توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی قائمشهر شناسایی و دستگیر شدند.

به گفته باستانی، چهار نفر دستگیر شده از این باند در منطقه وسطی کلا مبادرت به حفاری غیر مجاز کرده و اشیا‌ ، ‌کاسه و سفال های قدیمی به دست آورده بودند. ‌همچنین شخصی که مبادرت به ضرب یک هزار و 443 قطعه سکه طلای تقلبی کرده بود اخیرا در قائمشهر دستگیر شد.

رییس میراث فرهنگی ، ‌گردشگری و صنایع دستی شهرستان های قائمشهر و جویبار گفت: این فرد مبادرت به دفن سکه های تقلبی در منزلش با هدف قدیمی جلوه دادن آن کرده بود.

وی کمبود امکانات را مهمترین دغدغه فعالیت یگان حفاظت این نهاد دانست و گفت: در دستگیری و کشفیات اخیر کارکنان این یگان با وسیله شخصی مبادرت به پیگیری و دستگیری افراد کردند.

باستانی تعداد پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی قائمشهر و جویبار را 14 نفر اعلام کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر