jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۳۹۴۱۶   ۲۹ فروردين ۱۳۸۳  |  ۱۱:۳۴

هندوستان کشور رنگ ها و ادیان و مذاهب گوناگون است. دین هندو جزو مهم ترین ادیان این کشور پر نقش و نگار به شمار می رود. هندوها، طی مراسم و جشن های گوناگون خدایان و الهه های خود را می پرستند.


یکی از این جشن ها که در اواسط ماه آوریل برگزار می شود، به جشن شیوا گاجان موسوم است.
شیوا یکی از خدایان اصلی هندوها- سمبل ویرانی ، رقص و در عین حال حمایت از طبیعت به شمار می رود.
شیوا، در نقش الهه ویرانگری ، گردن بندی از اسکلت بر گردن دارد و شیاطین بر گرد او جمع شده اند.
جشن شیوا گاجان ، برای دعا بر درگاه چندین خدا، به هنگام بدر کامل ماه برگزار می شود.
از مهم ترین خدایانی که این جشن پرستش می شوندعبارتند از شیوا، دارما تاکور، و الهه نیل.
هدف از برگزاری عید شیوا گاجان ، ابراز شادی برای ازدواج مجدد خورشید با زمین است.
گویی هندوها دراین مراسم ، می خواهند خورشید را خشنود کنند و با قربانی کردن به درگاه خدایان گوناگون به نحوی خورشید را رام خویش گردانند تا در فصل گرما به آنان و محصولات مزارعشان گزندی وارد نیاورد، هندوها در این جشن دعا می کنند تا در ماه چایترا، موسوم به ماه خشکسالی ، باران ببارد.
جشن شیوا گاجان در پرستشگاه های مخصوص شیوا، برگزار می شود. و معمولا هندوهای بسیار معتقد و مومن در این جشن شرکت می کنند.
به کسانی که در این مراسم شرکت می کنند، و از اجرای آئین سوگند، از گوشت قربانی می خورند ، عنوان «سانیاسی» ( زاهد و پارسا) اطلاق می شود.
افراد مزبور خود را در لباسی موسوم به «اوتوری» می پیچند و هر یک چوب دست بلندی در دست می گیرند.در دین هندو تحمل رنج جسمانی یکی از مهم ترین بخش های مراسم مذهبی را تشکیل می دهد.
india-.jpg

چرا که هندوها معتقدند آدمی از طریق رنج جسمانی پاک و منزه می شود. بر همین اساس طی برگزاری جشن شیوا گاجان ، شرکت کنندگان هر یک به نحوی در صدد بر می آیند تا جسم خویش را به هر وسیله ای که شده ،در رنج و عذاب قرار دهد تا هرچه بیشتر دعاهایش در درگاه شیوا مورد اجابت قرار گیرد. که از جمله می توان به سوراخ کردن زبان به وسیله ناخن ، تیغه های تیز و نازک آهنی و یا سوزن ونیز راه رفتن بر روی زغال گداخته و پریدن بر روی خار و...اشاره کرد.
در روز برگزاری جشن تمامی افراد شرکت کننده از پرستشگاه ها بیرون آمده و به دهکده های اطراف می روند که معمولا یکی از افراد شرکت کننده ، نقش شیوا را بازی می کند و دیگری به هیبت گائوری در آمده و مراسم مخصوص رقص هندوها را اجرا می کنند.
در طی جشن اشعار و غزلیاتی خوانده می شود که بیانگر داستان های اساطیری و مذهبی در مورد شیوا است و اینکه چگونه خواب شیوا آشفته می شود و ماجرای ازدواج او و دیگر اتفاقاتی که برای او رخ می دهد را روایت می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر