jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۹۱۴۴۰   ۲۵ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۳:۱۱

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه احکام قطعی اعدام از سوی دادگاه کیفری در کمتر از 10 روز در دیوان عالی کشور رسیدگی می شود ،گفت: سه شعبه ویژه، پرونده های مربوط به اشرار ، جنایتکاران ، متجاوزان ، محاربین ، سارقان و مجرمان خطرناک را رسیدگی می کنند.

آیت الله احمد محسنی گرکانی در گفت و گو با مهر با بیان اینکه بر اساس دستور رئیس قوه قضائیه دیوان عالی کشور ملزم شده به پرونده افرار شرور و مجرمانی که موجب اخلال در امنیت و آسایش مردم می شوند زودتر از موعد رسیدگی کند، گفت: رسیدگی به این پرونده ها بعد از چند ماه هیچگونه تاثیری در اجتماع ندارد لذا زمانی اجرای حکم تاثیر گذار است که پرونده به سرعت رسیدگی شده و حکم اجرا شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون پرونده های رسیده از دادگاه کیفری با حکم اعدام در کمتر از 10 روز در دیوان عالی کشور رسیدگی می شود، گفت: دیوان عالی کشور 32 شعبه تخصصی دارد که سه شعبه آن ویژه رسیدگی به پرونده های اشرار ، جنایتکاران، متجاوزان، محاربین، سارقان و مجرمان خطرناک است.

آیت الله گرکانی با بیان اینکه رسیدگی به پرونده هایی که حکم اعدام برای آنها صادر شده بسیار آسان است، گفت: به عنوان مثال در چند ماه گذشته در زاهدان سه متهم اصلی یک پرونده با پوشش لباس زنانه وارد چند فروشگاه شده و با تهدید اسلحه گرم صاحبان فروشگاه ها را  که از معتمدین و متکنین زاهدان بوده اند ربوده و به یک خانه تیمی منتقل کردند و با تماس های مکرر مبالغ هنگفتی را از خانواده های آنان اخاذی کرده اند و بعد از اخاذی ها هر سه نفر را در یک گودال انداخته و به سر آنها شلیک می کنند که چون در این پرونده متهمان در آدم ربایی، سرقت مسلحانه، اخاذی و قتل مجرم شناخته شده اند دیگر جای شبهه ای برای صدور حکم اعدام باقی نمی گذارد که البته متهمان این پرونده اعدام شدند.

رئیس دیوان عالی کشور در پاسخ به این پرسش که برخی منتقدان اظهار داشته اند که سرعت عمل دستگاه قضا موجب جلوگیری از دفاع متهمان می شود گفت: دفاع متهم یک ساعت یا چند ساعت است نه بیشتر چون جرم مجرمان خطرناک به وضوع روشن است.

وی افزود: لحظه اعدام قاتل میدان کاج تهران گروهی را به میان مردم فرستادم تا روحیه مردم را به نوعی از این اقدام ارزیابی کنیم. یک جوانی که خود شاهد ماجرای قتل بوده است، می گفت: تا قبل از اعدام از اجرای حکم مایوس بودیم و فکر می کردیم قوه قضائیه خواب است ولی با اعدام این قاتل یک آرامش میان مردم ایجاد شد.

رئیس دیوان عالی کشور در مورد رسیدگی به پرونده موسوم به ظالین گفت: هنوز این پرونده به دیوان ارجاع نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر