jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۸۶۲۳۳ ۲۹ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۴:۳۸

یک آسیب شناس اجتماعی گفت: در حال حاضر 38 درصد از نوجوانان و جوانان به استفاده از تلفن همراه اعتیاد رفتاری پیدا کرده‌اند.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر افزود: با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه و از آنجا که 85 درصد از این وسایل در دسترس کسانی قرار دارد که اساسا ضرورت شغلی نداشته و فقط جنبه ارتباطی و سرگرمی دارد، افزایش استفاده از تلفن همراه در بین نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان به یک رفتار اجتماعی و در برخی از موارد به یک اعتیاد تبدیل شده است.

این آسیب شناس اظهار کرد: در حال حاضر 38 درصد از نوجوانان و جوانان به استفاده از این وسیله ارتباطی اعتیاد رفتاری پیدا کرده و نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند که قابل بررسی است.

وی گفت: طی یک پژوهش میدانی بین چهار هزار و 800 نوجوان و جوان 12 تا 18 ساله و سه هزار و 600 بزرگسال 18 سال به بالا میزان اعتیاد افراد به تلفن همراه سنجیده شد.

ابهری افزود: در این پژوهش که 49 درصد آن را زنان و 51 درصد را مردان تشکیل می‌دادند نتایج قابل توجهی به دست آمد.

وی با بیان نتایج این پژوهش تصریح کرد: وقتی افراد از تلفن همراه خود دور هستند عصبی و غمگین بوده و احساس تنهایی می‌کنند و دارای خلف بی ثبات بوده و همواره منتظر برقراری یک تماس هستند.

این آسیب شناس گفت: ارسال ودریافت پیامک، بازی،عکسبرداری و فیلمبرداری در بزرگسالان به صورت یک عادت اجتماعی درآمده و بسیاری از آنها بدون هدف اقدام به حرکات فوق می‌کنند.

وی اظهار کرد: نوجوانان و جوانان که گرفتار اعتیاد به تلفن همراه شده اند در میان مدت و دراز مدت حتی در خواب نیز تلفن همراه و مکالمه با آن را می‌بینند.

ابهری گفت: همین عادت بسیار قوی بعضا هزینه‌های سربار بسیار سنگینی برای اشخاص و خانواده‌ها شده است. وی ادامه داد: افت تحصیلی، گوشه گیری، اضطراب و دلهره در هنگام قطع یا خرابی گوشی، ارسال پیامکهای بی هدف و مطالعه آنها حتی در مهمانیها و سر کلاس درس، باعث شده این اعتیاد رفتاری روند افزایشی پیدا کند.

این کارشناس علوم رفتاری افزود: اعتیاد نوجوانان و جوانان به تلفن همراه در حد هشدار بوده و در بزرگسالان نیز یکی از دلایل اختلاف در خانواده و زندگی زناشویی شده است.

وی تصریح کرد: تلفن همراه موجب کاهش ارتباطات حضوری و کمرنگ شدن روابط عاطفی و تضعیف روابط اجتماعی شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر