jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۹۳۴۰ ۱۵ فروردين ۱۳۸۹  |  ۰۰:۲۱

تومورهای سرطانی در مردان نابارور از 5/2 برابر بیشتر است

سرطان بدخیم پروستات در مردان نابارور

نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهد: مردانی که نابارور هستند، بیشتر در معرض ابتلا به نوع بدخیم سرطان پروستات قرار دارند. به گزارش ایسنا، محققان در این مطالعات جدید دریافته‌اند: مردان ناباروری که به سرطان پروستات مبتلا شده‌اند، بیش از دو و نیم برابر بیشتر به انواع پرخطر و بدخیم این سرطان مبتلا می‌شوند که در این شرایط تومورهای آنها سریع‌تر رشد کرده و گسترش پیدا می‌کنند، در صورتی که این نسبت‌ها در مردان بارور کمتر و خفیف‌تر است.

توماس جی واش، پزشک و نویسنده محقق دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل در این باره خاطرنشان کرد: نتایج فوق در صورتی که تایید شوند همچنین نشان می‌دهند که در مورد مردانی که فاکتور ناباروری مردانگی در سال‌های نخست زندگی و جوانی آنها تشخیص داده می‌شود، باید معاینات و کنترل‌های مربوط به سرطان پروستات حتما در نظر گرفته شود؛ چرا که خطر ابتلا به این بیماری در این مردان بیشتر و شدیدتر است.

محققان می‌گویند؛ در پژوهش‌های قبلی که روی ارتباط احتمالی بین ناباروری مردان و خطر ابتلا به سرطان پروستات انجام گرفت، نتایج ضد و نقیضی به دست آمد و برخی از این مطالعات نشان داد؛ مردانی که صاحب فرزند هستند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند و در برخی دیگر این خطر فزاینده مشاهده نشد.اما محققان می‌گویند که تعداد فرزندان یک مرد ممکن است به طور دقیق توان بارورسازی او را منعکس نکنند.محققان می‌گویند؛ اگر این نتایج با انجام پژوهش‌های بیشتر تایید شود، می‌تواند دیدگاه جدیدی را در مورد مسیرهای بیولوژیک ارتباط دهنده ناباروری مردانه و سرطان پروستات ارائه کند و در امر پیشگیری یا حتی درمان، کاربردهای مفیدی خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر